недеља, 29.11.2020, 09:00 -> 09:41
Извор: РТС
Аутор: Ружица Врањковић
Први човек "Гаспром њефта" за РТС: Безусловно настављамо са развојем НИС-а
У понедељaк се очекује нови договор ОПЕК-а и Русије о производњи црног злата, али даља кретања светског нафтног тржишта тешко је прогнозирати. Пандемија је знатно угрозила рад нафтних компанија. По оцени стручњака из региона, НИС је пуштањем у рад постројења "Дубока прерада" у панчевачкој Рафинерији", осигурао водећу позицију на Балкану. Први човек "Гаспром њефта", већинског власника НИС-а Александар Дјуков најављује нове инвестиције у НИС.
Пуштањем у рад еколошког построја" Дубока прерада" завршена је друга фаза модернизације Рафинерије нафте Панчево.
С том инвестицијом од 330 милиона евра, НИС је престао да производи прљави мазут, а регионалном тржишту нуди већу количину квалитетних деривта.
Већински вланик "Гаспром њефт" најављује нове инвестиције у НИС.
"Ми безусловно настављамо са развојем НИС-а. Пројекат дубоке прераде неће бити и последњи. Активно радимо на даљој модернизацији прерађивачких капацитета у Рафинерији у Панчеву, настављамо и да инвестирамо у истраживање и производњу нафте и гаса, малопродају, као и јако важан правац развоја НИС-а. Управо овде, на суседној локацији, на плацу панчевачке Рафинерије завршава се изградња термоелектране-топлане која ће производити електричну и топлотну енергију. План је да ту термоелектрану-топлану пустимо у рад у другом кварталу следеће године. То је пројекат који реализујемо у сарадњи са компанијом "Гаспром енергохолдинг.", истиче Александар Дјуков.
Памдемија је донела глобалну економску кризу што се веома одражава на рад нафтно-гасних и енергетских компанија које бележе губитке и отпуштају раднике. Смањује се производња и прерада нафте, а посебно инвестиције.
"Када је реч о НИС-у, важно је истаћи да је компанија са пуно енергије и на време одреаговала на дешавања на тржишту и ову годину која је изузетно компликована, НИС ће завршити са приближно истим обимом производње као прошле године, Прерада нафте је већа, а када је реч о промету нафтних деривата у малопродаји, смањено је свега три одсто у поређењу са прошлом годином. Ове годинеје дошло до значајног смањења потражње и промета у малопродаји, али управо ово незначајно смањење указује нам да смо успели да нивелишемо ефекте тржишта. Важно је да је упркос овој ситуацији НИС успео да очува број запослених. Није било никаквих кадровских смањења у компанији", каже Дјуков.
Руски нафтни сектор са земљама извозницама нафте, чланицама ОПЕК-а, диктира кретања - производњу и цене црног злата у свету. Ковид 19 је уздрмао светске берзе и нафта је на ценовној клацкалици. Последице трпе и руски нафтни гиганти.
"Русија је узела учешће у оквиру нових договора унутар ОПЕК плус и као резултат тих договора ми смо смањили производњу. Као последицу глобалних дешавања, имали смо двојни ударац на руске компаније - с једне стране дошло је до смањења цена, с друге стране, били смо принуђени да смањимо обиме производње. Упркос томе, компанија Гаспром њефт представља пример ефикасности на тржишту и не тако давно, ми смо резимирали резултате рада за девет месеци текуће године. Оно што је важно - за разлику од многих других компанија, ми смо у тих девет месеци имали добит", наглашава Дјуков.
"Гаспром њефт" је постао већински власник НИС-а 2009. НИС је данас један од највећих српских извозника и највише доприноси буџету Србије.
Коментари