уторак, 24.11.2020, 06:00 -> 06:00
Извор: РТС
Аутор: Милица Пујкиловић
Мали привредници на рубу опстанка због кризе, држава обећава помоћ
Без нових мера угрожен је опстанак малих привредника, кажу у Унији послодаваца и привредној комори. Зато на владу адресирају нови списак мера – од смањења ПДВ-а за угоститеље и хотелијере на 10 одсто, преко мораторијума на дугове до нових накнада онима који не отпуштају раднике. Инсистирају да овог пута мере морају бити селективне – да би преживели они који су најугроженији.
Готово три деценије предузеће из Босилеграда производи чарапе за домаће и тржиште региона. Због великих дуговања добаваљачима, одуставили су рад у првом таласу короне. Прва помоћ, за наставак производње, био је кредит Фонда за развој.
"Што се тиче саме производње и целокупне ситуације продаја се јако смањила извози су се такође смањили наплата се такође лоше врши", наводи Драгана Иванов, предузетница.
За спас, па и опстанак малих привредника у доба епидемије, Унија послодаваца држави предлаже списак нових мера.
"Да се стопа пореза на додату вредност смањи на десет посто. Да се и даље пролонгира плаћање пореза и доприноса на зараде, чак смо предложили да би било добро, када би се ти порези и доприноси такође отписали, али за мала и средња предузећа, поента је да се овде мора нагласити да је ово изузетно значајно и за она предузећа која се налазе у тзв УПП режиму то су предузећа која су у реструктурирању", објашњава Љиљана Павловић из Уније послодаваца Србије.
Помоћ најпотребнија туризму
Иницијативу Уније послодаваца, подржавају удружења туристичких агенција, водича, рента кар компанија – јер је, кажу, прихваћена њихова молба да је помоћ најпотребнија туристичкој привреди.
"Најзначајни део нашег захтева односи се на убрзано и приоритено решавање захтева кредита из Фонда за развој, јер та процедура је доста спора, тек неких 60 захтева када је реч о туристичким агенцијама и туристичким предузећима је одобрено. Према нашим информацијама, преко 300 захтева је приспело. Са давањем нових решења то би требало да крене далеко брже обзиром да се ради о кредитима за леквидност", објашњава директор Јуте Александар Сеничић.
"Тешко је отпусити раднике у овој целокупној ситуацији а како их задржати, јер без обзира, држава је дала помоћ од 30.000, али ми смо доприносе морали да платимо", каже Драгана Ивановић.
Судећи према владином предлогу буџета, помоћ ће стићи. За субвенционисање приватних предузећа у државној каси наредне године планирано је готово 15 милијарди динара.
Коментари