Читај ми!

Које нове мере је Унија послодаваца предложила и колико ће оне помоћи привреди

Унија послодаваца Србије, заједно са Привредном комором, упутила је Влади предлог пет мера за помоћ привреди у условима настављене кризе због пандемије. Љиљана Павловић из Уније послодаваца каже за РТС да би примена тих мера требала да крене одмах, јер ће осигурати опстанак предузећа и очување радних места.

Унија послодаваца је Влади проследила предлог пет мера, а прва се односи на смањење ПДВ-а са 20 на 10 одсто. Љиљана Павловић је, гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а, навела да је тих пет мера настало на основу консултација са великим бројем послодаваца како у Привредној комори Србији, тако и Унији послодаваца.

"Једна од кључних мера свакако је била фокусирана на сектор туризма и угоститељства, јер је он током пандемије најтеже погођен. Из тог разлога један од предлога јесте да се стопа ПДВ-а смањи на 10 одсто", додала је Павловићева.

Указала је да то није једина мера која може да помогне том сектору који се налази у безизлазној ситуацији.

"Оно што је кључно јесте да се и даље пролонгира плаћање пореза и доприноса за зараде, чак смо предложили да би било добро када би се ти порези и доприноси једином делом и отписали за мала и средња предузећа за угрожене секторе", рекла је Павловићева.

Наводи да је то изузетно важно и за она предузећа која се налазе у реструктуирању и да и њима треба пружити прилику да искористе неку од ових мера, а тим мерама нису били укључени.

"Хотелијери су у једном тренутку добили финансијске подстицаје, али су некатегорисани објекти били изостављени из тих мера", рекла је Павловићева.

Указала је да оно што је важно, не само за опстанак сектора хотелијерства и угоститељства, него генерално за привреду Србије, јесте мораторијум на отплате кредита.

"Ми очекујемо да ће ово дати неке позитивне ефекте у смислу опстанка привредних друштава у Србији", додала је Павловићева.

Нагласила је и да би примена тих мера требала да почне одмах.

"Што се пре примене, то ће опстанак предузећа бити могућ. Ту се не ради само о опстанку предузећа, него и очувању пуне запослености када причамо и о очувањима радних места", истакла је Павловићева.

Колико су досадашње мере биле од помоћи 

На питање колико су досадашње мере биле од помоћи привреди, Павловићева каже да су досадашње мере допринеле да велики број привредних субјеката настави са пословањем.

"Оно што је позитивно када причамо о сектору малих и средњих предузећа испоставило се да они јесу заиста највише погођени овом кризом, али и да су врло отпорни, иновативни, флексибилни и велики број њих је нашао неке друге могућности да надомести онај начин на који су некада пословали неким иновативним решењима", рекла је Павловићева.

Истакла је да је значајно и то што се администрација убрзала, убрзане су неке бирократске процедуре, велики број државних институција је прешао на дигиталне платформе.

"Мере које је држава дала, што директне финансијске, што мере којима се дала подршка одређеним секторима, заиста су у векикој мери утицали и ми очекујемо да ће се са тим мерама наставити исти као што са оптимизмом гледамо да ће на пролеће ситуација бити боља. Очекујемо зиму која ће нам бити прилично тешка, али се радујемо пролећу у светлу тога да су најављене и вакцине", навела је Павловићева.

Насвела је да раде други круг истраживања о последицама пандемије на пословање предузећа у Србији, а први круг је рађен у априлу.

"Мислим да ће бити јако интересантно упоредити та два налаза и какве су биле тада процене послодаваца када је реч о њиховом опоравку и о мерама које би евентуално то могле да подрже, а какве су сада. Колико за пар дана имаћемо те резултате", рекла је Павловићева.

недеља, 24. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње