понедељак, 23.11.2020, 06:00 -> 06:01
Извор: РТС
Аутор: Силвија Пашајлић
Пандемија убрзала рад "Форверка", конкурс за нове раднике стално отворен
Док су микропредузећа претрпела највише последица у пословању за време коронавируса, многи привредници су тражили шансу у другим делатностима, ипак има примера нових запошљавања и проширења производње. У "Форверку" у Чачку реализацију инвестиционог плана корона је убрзала, а конкурс за нова радна места је стално отворен.
У "Форверку" сада има 400 запослених. Већи део упослен је од маја, а у погонима је све више жена.
"Све је прилагођено да се ништа тешко не подиже", каже Марјана Томашевић, радница.
Саша Јевтовић каже да је његов задатак да мења алате, пушта у производњу.
Здравко Весковић је почео као обичан радник и напредовао је у тим ледера, а у његовој екипи има 10 људи.
Бројни планови – проширивање производње, запослење новог кадра
За пријем нових радника стално је отворен конкурс, стиже 25 нових машина за исто толико нових производних линија, па ће посла бити за све профиле.
"У производњи, логистици, квалитету, технологији, инжењери, одржавање, сви профили. Имамо потребу за још додатни 150 радника и њих ћемо да запослимо уговором на неодређено време до фебруара наредне године", наводи Иван Копривица, шеф Службе за људске ресурсе.
Само у прошлом месецу из погона у Прељини пут Европе отишло је два милиона елемената за аутомобилску индустрију. Пандемија је убрзала рад, а већ у наредној години очекује се проширење производње.
"Већ смо део планова за следећу годину реализовали у овој. Наиме, дирекција је препознала потенцијал овде код нас у фабрици у Чачку, да убрза неке пројекте, да раније добијемо машине", наглашава Ненад Меденица, генерални директор фабрике "Форверк".
Увећан извоз
Знатне инвестиције и спољнотрговинска размена не само са немачким партнерима, већ и са предузећима из Италије, Чешке, Израела, допринеле су да велика чачанска предузећа бележе већи извоз него у истом периоду прошле године.
"Оно што забрињава то је донекле пад увоза, увоза репроматеријала, сировина. Али, с друге стране, то је било добро, јер је домаћа привреда супституте направила које су помогле нашим привредницима да задовоље своје потребе", каже Горана Танасковић из Регионалне привредне коморе Чачак.
Пандемија је у овом периоду, сматрају стручњаци, донекле умањила улагања домаће привреде у технолошки развој и подизање нових капацитета. Зато се у неким гранама, као што су хемијска и грађевинска индустрија, производња пластике, хартије и амбалаже, бележи раст производње.
Коментари