среда, 21.10.2020, 18:00 -> 19:53
Извор: РТС
Аутор: Драган Милутиновић
Да би задржали послове, радници ће морати да парирају машинама
До 2025. године биће угашено чак 85 милиона радних места, кажу аналитичари. Прогноза Светског економског форума о доминацији робота у будућности, можда долази у најгоре време, с обзиром на то да је светска економија већ драматично угрожена због утицаја пандемије. Многе компаније већ граде фабрике где је утицај људског фактора миноран и своди се на 10 до 15 процената.
Како преноси Ројтерс, истраживање спроведено у 300 светских компанија показује да у четири од пет управа убрзавају планове за дигитализацију рада и примену нових технологија. Тиме се поништавају добити на плану запослености, постигнуте у претходних 13 година.
"Роботи немају никакав трошак осим енергије, они могу да раде 24 часа, не иду на боловање, немају компликоване социjaлне односе и много су јефтинији, они смањују цену производа", сматра Хералд Кругер, директор БМВ-а.
На овај тренд је додатно утицао ковид 19, због којег су најпре милиони запослених почели да раде од куће и удаљили се једни од других, а ако узмемо у обзир да ће и 2021. донекле бити "обавијена" овом кризом – онда је јасно зашто се компанијама жури да људе замене роботима и несметано наставе пословање.
"Фабрике с радницима се великом брзином затварају, нарочито на Далеком истоку, тако да ће доћи и до проблема такозване јефтине радне снаге која сада више неће бити потребна. Једино ће опстати занати", оцењује експерт за роботе Драг Курт.
Да би задржали посао, радници ће морати да "парирају" машинама, да се прилагоде и стекну нове вештине. Посао ће, укратко речено, бити подељен једнако између човека и робота. Неко време је евидентно да се стварање радних места успорава, а њихово гашење убрзава.
Коментари