Београд претрпео највећи удар због пандемије, домаћи туризам доминантан и наредне године

Директорка Туристичке организације Србије Марија Лабовић каже за РТС да је губитак у сектору туризма због коронавируса изузетно велики, као и да су највише на удару били велики градови, пре свега Београд у који је долазило највише странаца. У бањским и планинским центрима се тражио кревет више. Истакла је и да Светска туристичка организација процењује да ће и у наредној години кључни вид путовања бити путовање у оквиру своје земље или у суседне земље.

Туристички радници широм света почели су најпре да се хватају за новчанике, а онда и за главу када је се коронавирус прелио на читав свет. Људи су отказивали путовања, тражили новац назад, границе су се затварале, авиони су приземљени. У Србији су многи море и плаже заменили језерима, бањама и планинама.

Ипак, како каже Марија Лабовић, не може се рећи да је корона помогла домаћи туризам, јер је 2019. године однос домаћих и иностраних туриста био 50:50, а ове године недостаје тих 50 одсто иностраних туриста.

"На нивоу првих осам месеци имамо пад од чак 73 процента када је број долазака иностраних туриста у питању", навела је Лабовићева гостујући у Јутарњем програму РТС-а.

Када је реч о домаћим туристима, ове године се тражио кревет више када су домаћи туристи у питању, посебно у августу када је пораст броја долазака био 25 одсто и ноћења 23 одсто у односу на август прошле године.

"Оно што је врло отежавајућа чињеница, они нису били распоређени у читавој земљи, велики градови су забележили велике губитке, али што се тиче летње сезоне планински и бањски центри су били изузетно попуњени", нагласила је Лабовићева.

Београд највише на удару 

С обзиром да је Београд генерисао преко 50 одсто свих долазака иностраних туриста, он је ове године био највише на удару кризе, истиче Лабовићева и додаје да ће требати времена да се сви опораве – хотелска индустрија, туристичке агенције, водичи, превозници.

"Заиста је велики изазов да се некако превазиђе ова криза да би када она прође били спремни да поново наставимо да на истом нивоу и квалитету пружамо услуге", рекла је Лабовићева.

Забележен је благи раст у јулу и онда већи у августу када је реч о домаћим туристима, Лабовићева каже да су људи чекали да виде да ли ће се отворити границе и да ли ће моћи да оду на летовање, али и да су се више плашили због саме короне.

"Оно што је на нама туристичким радницама је како да поново стимулишемо људе да путују и да се ослободе од страха због ковида, који је потпуно оправдан. Ми не кажемо немојте да се плашите, већ сви покушавају да нађу начин да живе у овој новој реалности, па кад је и туризам у питању", рекла је Лабовићева.

Истакла је да ова криза траје предуго и упоредила је са светском економском кризом 2008. и 2009. године и навела да су губици ове године када је туризам у питању чак четири или пет пута већи него што су били тада.

И следеће године кључни вид путовања у земљи 

Указала је да се Туристичка организација Србија прилагођава новом времену и да није прекинула своје активности и промоције, као и да је дигитално пристутна и у тим кључним иностраним дестинацијама.

"Када криза прође конкуренција ће бити заиста велика и не смемо сада да поништимо и изгубимо све оно што смо урадили у претходном периоду", рекла је Лабовићева.

Указала је да су ове године промоцију усмерили ка домаћим туристима и туристима из региона.

"Оно што Светска туристичка организација процењује да ће и у наредној години кључни вид путовања бити путовање у оквиру своје земље или у суседне земље и ми ћемо се држати тог принципа, јер је то некако најреалније", навела је Лабовићева.

"То не значи да нећемо кроз онлајн платформе бити пристуни и на удаљенијим тржиштима", додала је Лабовићева.

У августу је ипак благи опоравак примећен када су у питању посете странаца. Лабовићева каже да су у првих осам месеци најбројнији били туристи из Босне и Херцеговине, Турске, Русије, Пољске и Црне Горе.

"Остали су нам из топ десет туристи из Хрватске и Кине, који су прошле године били на првом месту, и то све захваљујући јануару и фебруару, јер смо годину започели веома успешно, са двоцифреним растом, са великим бројем домаћих и иностраних туриста и гледајући пре коронавируса деловалао је да ће ова година бити нова рекордна година у тиризму. Та виша сила се нажалост догодила, надамо се да ћемо је превазићи као што су се и друге недаће превазилазиле", закључила је Лабовићева.

понедељак, 21. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом