Како је Србија усред пандемије дошла до једноцифрене стопе незапослености

Због пандемије незапосленост расте у готово свим земљама, а у Eврозони је према најновијим статистичким подацима порасла са 7,3 на 7,9 одсто. Истовремено у Србији је смањена, што у Влади виде, пре свега, као резултат благовремених мера за ублажавање економских последица епидемије.

У последњих пет година број незапослених у Јабланичком округу смањен је за 8.000, а 70 одсто порастао је број запослених у привреди.

"Oтпуштања је било врло, врло мало што је изузетно добар сигнал и добра ствар управо овде на југу Србије да је број радника повећан, а није смањен за време пандемије. Само фирма 'Аптив' из Лесковца запослила је 3.000 радника у 2020. години", каже Горан Јовић, директор Привредне коморе за Јабланички и Пчињски округ.

Како је Србија са двоцифрне стопе незапослености, када је сваки четврти радно способан био у потрази за послом, дошла до незапослености у другом тромесечју од 7,3 одсто – најнижој до сада? У Министарству финансија кажу да нема чаробног штапића и да се незапосленост већ неколико година постепено смањује.

"То није случајно. Ово је последица озбиљних економских реформи, озбиљне економске политике, озбиљног приступа томе да се Србија постави на место број 1 две године заредом земаља које привлаче стране директне инвестиције, па није то дакле случајна политика", истиче Синиша Мали, министар финансија.

Није, кажу у Влади, случајно одвојено 5,8 милијарди евра за подршку привреди и грађанима за смањење последица пандемије коронавируса. Право на пет минималаца користи 235.000 послодаваца и они до краја године неће смети да отпусте више од 10 одсто радника. Истовремено, инсистира се на фискалној консолидацији и улагању у инфраструктуру .

"Тај тренд у Републици Србији да се економска ситуација побољшава, да имамо све више страних директних инвестиција, али и све више домаћих инвестиција и отварања нових фирми, малих, микро породичних фирми и тај тренд се није зауставио као последица коронавируса", наводи премијерка Ана Брнабић.

Да би послодавци више запошљавли држава је покренула и програм "Прва плата". У министарству верују да ће многи послодавци желети да задрже кандидате који се за девет месеци докажу на послу, а да ће остали имати веће шансе да нађу посао, јер ће поред дипломе имати и радно искуство.

"Ја бих волео да када сам ја почињао свој први посао да сам имао такву шансу да ме држава подржи, да са друге стране и послодавац буде мотивисан и да добијем шансу у тих првих неколико месеци после средње школе или после факултета да покажем шта могу, да научим још нешто", наглашава Мали.

Крај године цео свет ће дочекати са падом привреде. Ни Србија неће, кажу у Влади, бити изузетак, али ће пад од 0,1 одсто бити мањи него у другим земљама.

недеља, 24. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње