Ни пиво није имуно на пандемију, проблеми у пословању малих занатских пивара

Пиварска индустрија Србије трпи губитке током пандемије коронавируса због проблема у угоститељству, кажу у Удружењу пивара Србије. Посредно трпи и држава. Само прошле године од акциза, ПДВ-а и других пореза и доприноса од великих индустријских пивара републички буџет је приходовао 267 милиона евра. У највећим компанијама ове индустрије ради око 15.000 људи, а проблем осећају и мале занатске пиваре.

Само прошле године произведено је више од 5,5 милиона хектолитара пива, а попило се 4,6 милиона, кажу у Удружењу пивара Србије. Осим дистрибуције у малопродајним објектима, чак 28 процената пласмана намењено је различитим угоститељским објектима.

Али једно време током пандемије и ванредног стања они нису радили, уведена су различита ограничења, а велике манифестације су отказиване. То су неки од разлога да од јануара до маја индустрија пива забележи потрошњу за 11 одсто мању него прошле године.

"Мере које предлажемо су умањење ПДВ-а са 20 на десет посто. Стабилизација акцизе како бисмо омогућили прилику пиварству да се опорави и допринели државном буџету. И трећа мера субвенционисање ренти за угоститеље који се данас суочавају са огромним потешкоћама у пословању", рекао је Андреја Павловић, извршни директор Удружења пивара Србије.

Проблеме у пословању осећа и педесетак малих занатских пивара у Србији.

"С обзиром да је наша највећа продаја кроз угоститељске објекте и фестивале којих сада нема пад продаје по некој слободној процени је преко 90 процената. Узимајући у обзир кредите под којима смо сви као мали пивари мислим да до Нове године већина неће преживети", каже Дејан Смиљанић, председник Удружења малих независних пивара Србије.

Прошле године извезли смо милион и по хектолитара пива. Србија је други извозник пива у Европску унију, одмах иза Мексика, а испред Америке, Русије, Кине и Украјине, кажу у Удружењу пивара Србије.

уторак, 22. април 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом