Италијани се враћају на југ са богатог севера, шта их је привукло

Радимо на северу, али живимо на југу (или где желите) – то је наиме оно што се крије иза слогана "South working" (Рад са југа). Пошто се "smart working" у Италији доста упражњавао у време епидемије, тај рад од куће су искористили многи који су се само због посла преселили на богатији север, а сада се са радошћу вратили кућама на југу одакле настављају са радом.

У Италији се "smart working" није скоро уопште упражњавао пре ковида, а данас га користи више милиона Италијана. Но, сада се са "паметног посла" прелази на "посао са југа" што се изузетно допада Италијанима, јер лакше и радије раде окружени су фамилијом и местима којима припадају.

"Посао са југа" је пројекат Global Shapers-a Palermo Hub који имају намеру да рашире могућност пословања из било код дела Италије (или света), а нарочито у регионима на југу земље.

Иза ове идеје стоји Елена Милитело, која је 2010. напустила Палермо не би ли се преселила у Милано због посла и која је испричала за медијску кућу Tgcom своје идеје и жеље.

У моменту избијања пандемије, Елена је била у Луксембургу радећи на Универзитету као истраживач и вратила се у Палермо крајем марта те започела пројекат "South working" одлучивши да жели да остане у свом граду заувек.

Тако се родила идеја "Рад са југа" и постала пројекат на коме тренутно ради више професионалаца.

"Оно што бих волела да прецизирам је да је југ релативан концепт у смислу да се сви ми налазимо јужно у односу на неког другог. Сврха пројекта је да студира и олакша феномен 'смарт воркинга' локализујући га у место које није оно у коме се налази послодавац и седиште фирме", каже Елена.

Пројекат ради на томе да олакша свима који желе да раде на тај начин увођењем и "policy" у овом пољу.

"Контактирали смо пуно компанија које узимају у обзир наш предлог. Такође гледамо разне локације које могу да постану места за coworking, hub једном речију, места на којима људи који раде за различите фирме могу заједно да раде у истом простору. Један леп начин и да се живи онај друштвени део који је јако битан. Један од циљева јесте и да стимулише економију југа Италије повећавајући везу између разних италијанских регија као и европских, креирајући плодан терен за иновације и развој југа", навела је Елена.

Према подацима медијске куће Il sole 24 ore, уколико би решење "South working" постало дефинитивнно, Милано – град посла, изгубио би на хиљаде радника.

Економски главни град Италије је у последњих 20 година добио око 100.000 људи са сталним пребивалиштем у Милану из осталих региона, а највише са југа. Али сада, након пандемије и са "смарт воркингом" који ће бити продужен све до децембра, многи би могли да напусте дефинитивно град не би ли се вратили у своје крајеве и одатле радили.

И ако мање радника значи и мање саобраћаја и хаоса у свему, значи исто тако мање клијената у ресторанима када су паузе за ручак у питању и много мање потражње на тржишту за некретнине.

Поједини људи су дословно прихватили ову могућност као један пар из Милана који је закупио кућу у Салерну где свако има своју собу за рад. Они немају никакве везе са југом, ни породицу ни пријатеље, али су га одабрали за рад до септембра и за сада у овом начину пословања виде само позитивне ствари те се надају да ће и следеће године моћи да раде на исти начин.

Предност оваквог начина живота јесте што на југу Италије све кошта троструко мање, што се аперитиви пију на обали мора, што су шетње у природи и тишини.

Дакле, једна позитивна последица пандемије која би могла да постане сталан начин рада у будућности – радити где желимо иако нам је седиште фирме далеко на стотине километара.

понедељак, 25. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње