Пандемија коронавируса – шанса за дигитализацију, време за лидере

И мале и велике фирме траже нове начине како да се промене, прилагоде и опстану. Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж истиче да је Србија, упркос кризи, успела да сачува извоз и да су велике фирме показале солидарност са малим компанијама. Председник Српске асоцијације менаџера Драгољуб Дамљановић наводи да су ствари прилично непредвидиве и да је сада време да се покажу лидери. Небојша Бјелотомић, члан Иницијативе "Дигитална Србија" наводи да и ИТ сектор пролази као и привреда.

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж рекао је да је ова криза била пре свега здравствена криза, али да је утицала на економију јер није било тржишта.

"Ако будемо здрави и ако поново будемо поново успоставили тржишта која се сад већ дижу, то ће ићи на добро", рекао је Чадеж.

Према његовим речима, мере које је Влада увела су биле усмерене на то да се сачувају фирме.

"Када погледате ниво запослености нисмо уопште пали, негде је то сачувано", казао је Чадеж.

Истиче да сада иде други део мера који је важан за ликвидност компанија.

"У Фонд за развој стигло је 1.600 захтева, а одобрено је 512 захтева, кредити од 36 месеци отплате са каматом од један одсто и грејс периодом од годину дана. Већ су кренуле да стижу уплате привредницима", напоменуо је Чадеж.

Додаје да када су инвестиције у питању, према анкети ПКС-а о томе шта очекују привредници, 60 одсто анкетираних каже да ће повећати инвестиције, а да 90 одсто каже да неће смањивати запосленост.

Наважније је сачувати радна места и фирме 

Председник Српске асоцијације менаџера Драгољуб Дамљановић наводи да су ствари почеле лагано да се померају, али не жељеном брзином.

"Најгоре је што нико не зна шта ће се десити за пар месеци. Да се понови било би јако тешко за бизнис. Виде се неки помаци на тржишту, међутим то је далеко од онога што је потребно да економија крене да живи", изјавио је Дамљановић.

Сматра да је најважније сачувати радна места, али и фирме.

"Сада је јако важно да фирме буду агилне и да пробају да нађу своје место у новој данашњици и прилагоде бизнис како су се и њихови купци променили", истакао је Дамљановић.

Небојша Бјелотомић, члан Иницијативе "Дигитална Србија" наводи да и ИТ сектор пролази као и привреда.

"Има у одређеним сегментима ИТ бранше великих прилика, али ови који су се бавили решењима везаним за туризам и угоститељство су погођени као и те бранше. Дигитализација је добила реалну шансу да покаже своју вредност", указује Бјелотомић.

Криза показала солидарност између малих и великих компанија 

Дамљановић истиче да је пакет мера Владе Србије много значио, посебно малим и средњим предузећима, јер немају финансијски капацитет да преброде кризу, као велика предузећа.

"Преко 65 посто предузећа из Асоцијације менаџера су мала и средња предузећа, гро њих је то искористило. Свако сада треба да погледа како ће тржиште да еволуира", напомиње Дамљановић.

Ствари су, каже, прилично непредвидиве, и привреда на то мора да буде спремна.

"Морамо да будемо спремни да сачувамо критичну масу запослених и структуру фирме. Ко сада успе да сачува људе и брзо покрене производњу или продају, он ће успети да капитализује од тих великих инвестиција које су на помолу. Сада се траже лидери", казао је Дамљановић.

Марко Чадеж наводи да су се показала солидарност између малих и великих компанија.

"Био је веома мали број блокада. Када сачувате тај добављачки ланац, ви суштински чувате вашу позицију", казао је Чадеж.

Бјелотомић наводи да се први пут догодила ситуација да је било немогуће направити конкурентску предност јер су сви стајали.

"Ова ситуација је била прилика да се радници, менаџмент и власници нађу на истој страни. Ми из мировања морамо јако брзо да појуримо", навео је Бјелотомић.

Србија сачувала извоз 

Чадеж наводи да је предност Србије у томе што је успела да у кризи сачува извоз.

"Имали смо довољно и да покријемо и наше тржиште и за извоз. Јесте пао, али не колико у другим земљама. Извозили смо прехрамбене производе. Прехрамбена индустрија је расла, имали смо довољно да покријемо наше тржиште и да извозимо", истиче Чадеж, уз напомену да је било важно одржати проток робе.

"Према последњим подацима, трговина међу земљама Цефте значајно је порасла у само једној недељи, од 6. до 12. маја", навео је Чадеж.

Дамљановић указује на то да се криза много јаче осетила у Западној него у Источној Европи. Према његовим речима, Мађарска је веома отпорна.

"Нису стале инвестиције. Настављена је градња, ни у Србији није стала градња. Мислим да ће највећи проблем бити у земљама које су ослоњене на туризам", наводи Дамљановић.

Председник Привредне коморе Србије наводи да је још један од ефеката кризе реорганизација добављачких ланаца и померања која су условљени геополитичким стварима.

"За регион можемо да очекујемо добре ствари које су везане за нове инвестиције", навео је Чадеж.

Дамљановић сматра да је криза убрзала дигитализацију у свим индустријама.

Чадеж додаје да наша индустрија јесте иновативна.

"Ми смо пребацили свет пет година унапред када је реч о информационим технологијама. Свака традиционална индустрија мора да се дигитализује", казао је Чадеж.

уторак, 26. новембар 2024.
14° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње