НБС прогноза: Нижи БДП за 1,5 одсто, раст за 6 процената следеће године

Бруто домаћи производ (БДП) ће реално бити нижи за око 1,5 одсто ове године, због ефеката пандемије и предузетих мера за њено сузбијање, процена је Народне банке Србије. Очекује се да ће у следећој години бити остварен раст за око шест процената.

Позитиван допринос кретању БДП-а ове године потећи ће од нето извоза услед очекиваног већег пада увоза од извоза, што ће резултирати и смањењем дефицита текућег рачуна на око 5,0 посто БДП-а, док ће домаћа тражња имати негативан допринос, наводи НБС у мајском извештају о инфлацији.

Централна банка очекује "након више него потпуног опоравка од кризе у наредној години, вођеног опоравком инвестиција и потрошње домаћинстава, повратак на стабилну и одрживу путању раста БДП-а од око 4,0 одсто", додаје се даље.

Према оцени НБС, да није донет сет економских мера, пад економске активности у овој години би био знатно већи, а раст у 2021. скромнији.

ММФ процењује успешну привредну активност Србије

"Правовременост и обим укупног пакета мера монетарне и фискалне политике омогућава да штета по производне капацитете и радна места ове године буде минимална, а да следеће године Србија забележи снажан привредни раст, који ће значити не само пуни опоравак већ и надокнађивање дела пропуштене економске активности у овој години",  оцењује гувернер Јоргованка Табаковић.

Истиче да то најбоље говори колико је важно све што смо урадили у претходна два месеца, али и у претходних осам година на стабилизацији и јачању наше економије, јер нам је, како наводи, то омогућило да пружимо адекватну подршку и грађанима и привреди.

"У складу с нашим очекивањима, и Међународни монетарни фонд процењује да ће Србија бити једна од ретких земаља која ће 2021. надмашити ниво привредне активности од пре кризе", нагласила је Табаковић.

У НБС оцењују ризик по пројекције раста као симетричне, будући да, како наводе, још увек није у потпуности извесно какав ће бити ток саме пандемије.

Централна банка оцењује ризике који потичу из међународног окружења као асиметричне наниже, због могућег већег пада економске активности у зони евра, која је овом кризом знатно погођена, а ризике по основу фактора из домаћег окружења као асиметричне навише, у највећој мери због могућег повољнијег кретања инвестиција од очекиваног.

"Оцењујемо да ће брзину опоравка привредне активности у великој мери одредити ојачана макроекономска позиција Србије и одлучност којом смо реаговали на овај шок", истиче гувернер Јоргованка Табаковћ.

Каже да смо захваљујући резултатима вишегодишње одговорне економске политике повећали отпорност и очували повољне средњорочне изгледе привредног раста, што је омогућило да се предузму свеобухватне мере у циљу неутралисања негативних ефеката пандемије. „

"Верујем да смо доказали да умемо да препознамо изазове времена у коме живимо и да нашу економију водимо путањом одрживог и убрзаног раста, а грађанима обезбедимо даљи раст животног стандарда", очекује Табаковић.

Поручује да Народна банка наставља да прати кретања у свету и сагледава њихове ефекте на Србију и, у складу с тим, доноси правовремене и адекватне мере како би се даље олакшали услови у којима послује наша привреда и живе наши грађани.

уторак, 26. новембар 2024.
14° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње