"Агроуник" произвео дезинфекционо средство за борбу против коронавируса

Компанија "Агроуник" из Шимановаца, која се бави истраживањима у биотехничким наукама, произвела је дезинфекциони препарат "Сурфикс" који на чвстим површинама - дрвету, плочицама, стаклу, металу, убија вирус ковид 19, а те предмете чува деконтаминиране у периоду од 24 сата од наношења.

Како је Танјугу рекла власница компаније "Агроуник" Снежана Ђорђевић, препарат је направљен на бази бактерије која преживљава 24 сата на различитим материјалима, а као таква ће пружити заштиту од коронавируса.

Појашњава да је један од највећих разлога што је вирус проблематичан то што преживљава доста дуго у спољашњој средини и тако ствара могућност дуге контаминације.

"Ако плочице оперемо са овим препаратором, бактерија преживљава 24 сата и имамо дужу заштиту. Препарат се може користити и за дезинфекцију руку, па тако имамо мање могућности да са неке површине рукама омогућимо доспевање вируса у наш респираторни систем", рекла је Ђорђевићева.

Према њеним речима, тренутно је индустријска производња у току, а следеће недеље се може очекивати препарат "Сурфикс" који ће се користити тако што ће се у четири, пет литара воде ставити око 100 милилитара препарата.

"Чисти се џогером. Могу се са њим брисати кваке, стаклене површине, дрвене површине, пластика, где год да можемо доћи у контакт, а могу се дезинфиковати и руке тим средством, које су и највећи проблем, јер да не пипамо рукама лице вероватно не би пренели вирус", појашњава Ђорђевићева.

Када је у питању антивирално дејство тог препарата, како је навела, доказан је метаболик бактерије који делује на липидну овојницу вируса, која растури, разори, дезинтегрише липидну виурусну овојницу и њен протеин који је одговоран за везивање вирусне честице за површину осетљиве ћелије домаћина.

Осим компаније "Агроуник", која је носилац пројекта и бактерије и читаве производње, на справљању тог препарата ангажовани су и Хемијски факултет Универзитета у Београду, Градски завод за јавно здравље и Научни институт за ветеринарство у Новом Саду.

Научне институције су пратиле истраживања обављана у оквиру компаније "Агроуник", где су размножавали бактерије и прелазили са лабораторијске производње на индустријску.

"У исто време су колеге са Хемијског факултета пратиле наше ферментације где су доказивале присуство активне сусптанце и на крају Институт за ветеринарство је потврдио антивирално деловање на Ковид 19", каже Ђорђевићева.

"Агроуник" је тај пројекат добио преко Фонда за иновациону делатност у позиву Ковид 19 који је расписан по хитном поступку због ситуације проузроковане епидемијом вируса корона, а с обзиром да се баве микробиологијом, водили су се идејом да би микроорганизми могли да буду решење за дезинфекцију.

Огледи су рађени у Институту за ветеринарство у Новом Саду, где су узимали узорке од позитивних пацијената на вирус корона и те узорке, односно Ковид 19, мешали са бактеријом.

Као друштвено одговорна компанија, "Агроуник" је одлучио да 10 тона препарата "Сурфикса" поклони здравственим установама, болницама и тамо где је најпотребније, а други део ће бити и у малопродаји.

Док се препарат не појави и у малопрадоји, од следеће недеље заинтересовани се могу јавити компанији "Агроуник".

 

среда, 27. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње