недеља, 03.05.2020, 21:45 -> 22:27
Извор: РТС
Аутор: Ненад Радичевић
Немачка у највећој рецесији од Другог светског рата, битка за спас "Луфтханзе"
Коронавирус оставиће велике економске и социјалне последице, оцена је немачке канцеларке Ангеле Меркел која је позвала свет на сарадњу и улагање око осам милијарди евра у проналазак лека и вакцине. ЕУ ће већ сутра покушати да понуди одговор на тај позив. Одржаће се међународна донаторска видео-конференција за прикупљање средстава за глобални одоговор на ковид 19. Њихова процена је да је потребно седам и по милијарди евра.
Од сутра ће у Немачкој бити додатно ублажене мере против коронавируса, а у среду ће грађани сазнати да ли ће канцеларка Ангела Меркел и премијери 16 немачких покрајина укинути актуелну забрану контакта више од две особе на јавном месту, као и којим темпом и када ће бити отворене школе и вртићи.
И док је ублажавање мера изазвало својеврсну полемику о томе колико су досадашње мере биле оправдане и да ли су оне можда угрозиле нечија људска права, актуелна власт је пре свега усмерена на то како немачку привреду вратити на ноге.
Према првим проценама, у 2020. години немачка привреда ће се смањити за шест одсто, а отприлике исти проценат је незапослених тренутно у Немачкој, што је иначе рекордан број у последњих неколико година.
Забележен је и рекордан број запослених који су морали да пређу на скраћено радно време, њих 10,1 милион.
Држава субвенционише њихов губитак у плати и ово је метод који је Немачка много лакше изашла из велике финансијске кризе 2008. и 2009. године.
Међутим, тада је број људи на скраћеном радном времену био око милион и по, или седам пута мање него сада.
Борба и за велике компаније
Истовремено се води битка за спас великих корпорација и великих немачких компанија, попут "Луфтханзе".
"Луфтханза" је од немачке владе тражила чак 10 милијарди евра помоћи у замену четвртину својих акција.
Како сазнају немачки медији, сва је прилика да ће немачка влада дати овај износ са циљем да, када "Луфтханза" изађе из кризе, њени сувласници откупе тих четвртину свих акција.
С друге стране, ово је модел којим Немачка жели да спречи да стране компаније или хеџ фондови за мали новац откупе њихове велике корпорације.
У сваком случају, како истиче овдашњи министар економије Петер Алтмајер, Немачка се налази у највећој рецесији од Другог светског рата.
Коментари