среда, 22.04.2020, 13:00 -> 19:31
Извор: РТС
Нафта има "придружене болести", зато је идеална мета за коронавирус
Залихе нафте у САД, пре свега у Кушингу у Оклахоми, главном дистрибутивном центру сирове нафте, из дана у дан су све веће. Произвођачи више немају где да је складиште, па се купцима ових дана, нафта не наплаћује, већ плаћа. Никада се до сада нафтом није трговало по цени испод нуле, па чак и минус 37,6 долара за барел. Исмаил Мусабеговић, професор Банкарске академије каже за РТС да је нафта као храна за економски организам, а да ће се последице видети када се вирус стави под контролу.
Исмаил Мусабеговић је рекао, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, да су се берзе релативно смириле.
"Тренутна цена нафте је између 11 и 12 долара за WTI (америчка сирова нафта), а за бренд између 15 и 16 долара", казао је Мусабеговић.
Према његовим речима, треба направити разлику између спот цене, оне реалне којом се тргује, и фјучерс цене, односно оне где сваког месеца доспевају испоруке које су у међувремену капарисане.
"Имате брокера, купите једну цистерну од 1.000 барела, и хоћете да тим тргујете следећих месеци. Када дође до праве испоруке, 98 одсто трговаца нема намеру да испоручи нафту, него ће морати да затворе позицију. Много њих се помамило да купује нафту онда када се направио договор између Саудијске Арабије и Русије. Али, они су занемарили да нема ко да купи ту нафту, да су резерве у складиштима довољно велике и да не могу да приме неке нове количине. Зато је дошло до колапса", истакао је Мусабеговић.
Сви они који су хтели да истргују нафтом, указује, дошли су до тога да не могу да нађу купца.
"То је све виртуелна нафта, није реална. То може да буде било која ствар, кад ви капаришете без намере да преузмете робу. Овог пута не само да сте изгубили капару, него сте морали да дате новац који сте имали на рачуну", навео је Мусабеговић.
Нафта је, каже, као крв за организам, као храна за економски организам.
"Европа је углавном потрошач нафте, а Русија и арапске земље произвођачи. Експлоатација нафте се базира на кредитима. Оно што ја видим као проблем је немогућност великих компанија да враћају кредите, па би се цео проблем вратио кроз глобалну економију, па и код нас", изјавио је Мусабеговић.
Коронавирус је, објашњава, напала одређену робу која је имала "придружене болести".
"Нафта је имала ту придружену болест да је била нестабилна са ценом, понудом и тражњом, тако да је била идеална за напад вируса који је прву штету нанео нафтној индустрији, па тиме и другим областима. То ће се све видети онда када се стави вирус под контролу. То није спринт, то је је више маратон да се привреда опорави, а тај процес ће започети тек онда када будемо били сигурни да је вирус под контролом", закључио је Мусабеговић.
Коментари