Тома Пикети: Најсиромашнији ће врло брзо прекинути изолацију у потрази за послом

Тома Пикети, један од најангажованијих светских економиста, аутор књиге "Kапитал у XXI веку", написао је текст поводом глобалне економске кризе изазване пандемијом коронавируса, који ће објавити његови издавачи на више од 40 језика.

Ексклузивно право објављивања текста Томе Пикетија на српском језику добила је издавачка кућа "Академска књига" из Новог Сада.

"У овој фази, апсолутно је хитно сагледати размере актуелне кризе и учинити све како би се избегло најгоре, односно општи помор", упозорава Пикети, а његова предвиђања после окончања епидемије у сиромашним земљама нису оптимистична.

"Спровођење изолације у крхким економским системима могло би се испоставити као потпуно неадекватно. Будући да не постоји социјална помоћ, најсиромашнији ће врло брзо морати прекинути изолацију у потрази за послом, што ће изазвати нов талас ширења заразе. У Индији се изолација превасходно сводила на то да се из града протерају мигранти и сеоско становништво, што је довело до насиља и масовних сеоба, уз опасност од интензивнијег ширења вируса. Да би се избегао помор, потребна нам је социјална држава, а не држава-затвор“, наглашава познати економиста.

Као и увек, највеће замерке упућује богатим државама, наглашавајући да актуелни режим слободног кретања капитала, успостављен у периоду 1980–1990. под утицајем богатих земаља (нарочито Европе), дефакто подстиче избегавање плаћања пореза милијардера и мултинационалних компанија из читавог света. Он спречава крхке пореске управе сиромашних земаља да успоставе правично и легитимно опорезивање, што, укратко речено, озбиљно угрожава темеље државе.

"Ова криза може бити повод за размишљање о минималном дотирању здравственог и образовног система за све становнике света, које би се финансирало на основу универзалног права свих земаља и које би се заснивало на делу пореских прихода што се убирају од најпросперитетнијих економских актера: великих компанија, домаћинстава с високим дохотком и наследства (на пример оних с дохотком 10 пута вишим од светског просека, односно од један одсто најбогатијих људи на свету)", предлаже Пикети.

Интегрални текст Тома Пикетија може се прочитати на сајту "Академске књиге". 

среда, 27. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње