Страх од новца, да ли ће коронавирус убити кеш

Док су продавнице и ресторторани широм света затворени због пандемије коронавируса купци своје поруџбине пребацују на онлајн платформе за куповину попут амазона или алибабе а и ресторани који раде поруџбине примају само уз бесконтактно плаћање. Најстарији и најпоузданијим начином плаћања сада изгледа претеће: објекат који иде из руке у руку, прекривен ко зна чиме и не држи дистанцу - папирни новац.

Економиста са Харварда Кенет Рогоф који је заговорник друштва са мање готовине предвиђа да ће криза "апсолутно довести људе у стање да су ради пре да се задуже него да узимају новац из туђе руке.

И док се новчанице гомилају по џеповима Американаца јер немају где да га користе настали вакум попунило је дигитално плаћање које је брзо, једоставно и пре свега чисто.

Изненадни помак је огромна прилика за фирме за онлајн плаћања попут ПејПала чији генерални директор Ден Шулман каже да је компанија удвостручила број трансакција а расте и број клијената који отварају рачуне.

Компанија за дигитално плаћање коју води извршни директор Твитера Џек Дорсеи каже да већина потрошача не жели да додирује било какву површину.

Без готовине, без реда

Неке промене могу бити привремене а неки можда и не - што је Силицијску долину узбуђивало, а друге забринуло.

Годинама технолошке компаније гурају ка виртуелнијем, мање готовинском систему плаћања и притискају регулаторе да их ослободе ограничења која регулишу традиционалне банке. Сада им се пружила прилика.

Више од 200 година папирна готовина је у средишту светске економије и питање је да ли је друштво спремнио да заједно са коронавирусом убије кеш.

Новчане навике је тешко разбити и требало је да прођу године и године да људи готовину почну да подижу са банкомата уместо са шалтера банака а многи, поут старијих људи на то још нису спремни. И не само они.

Многи су ради да свој новац троше без да било коме за то полажу рачуне а свако онлајн плаћања оставља траг.

Док је кеш још увек предмет жеља онлајн плаћање рачуна, куповина намирница и достава хране свакако цвета. И без коронавируса људима је лагодније да не троше време у редовима по супермаркетима и банкама.

С друге стране, у страху од коронавируса готово да су замрле услуге као што су чување деце, спремање куће или долазак фризера "на ноге".

У Кини су се тако појавиле кабине за испробавање шминке у којима се налазе палете и подлоге са шминком у које потрошачи улазе сами и испробавају производе без асистенције продаваца.

Ипак када се шопинг молови и продавнице отворе питање је времена пре него што купци пожеле да испробају кола, додирну дрво намештаја, под руком осете тканину одевног предмета пре него што било шта од тога купе.

А да ли ће тада прислонити картицу, исписати чек или извадити готовину остаје да се види.

среда, 27. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње