Фабрици и Годфри: Мере владе добре, потребно што више различитих мишљења

Економске мере Владе Србије су добре, најбитније је прво помоћи малим и средњим привредницима закључак је Пете онлајн конференције "Бизнис у изазовним временима" у којој су учествовали амбасадор САД и шеф делегације ЕУ у Србији

 

Србија има подршку Европске уније и САД-а, а да ли ће ефекти изласка из кризе бити позитивни или негативни зависи и од комбинације ефикасности примене здравствених мера, где још има пуно неизвесности о дужини трајања здравствене кризе, и економских мера.

Потребна је већа ефикасност, имплементација економских мера без много администрације и допуна радног закона како би се сачувао значаја број радних места - део је закључака Пете онлајн конференције „Како до привредног опоравка" коју организује Српска асоцијација менаџера у сарадњи са ICT hub-ом.

Сем Фабрици, амбасадор и шеф делегације Европске уније у Србији, оценио је да су економске мере које је донела Владе Републике Србије добре и да су сличне онима које се предузмају у већини земаља ЕУ.

"Ово је криза без преседана, глобална пандемија која је прерасла у економску кризу. Ово није криза економије, као она 2008. године. Дакле, немамо много јасних параметара помоћу којих бисмо је могли анализирати. Нико нема моћ или кристалну куглу да види колико ће трајати та криза. Влада Србије, као и многе друге владе, направила је брзи пакет мера за опоравак који иду у правом смеру, и по величини и по типологији, које су предузеле друге европске земље."

"Њихов утицај у великој мери ће зависити од примене. Србија већ прима подршку ЕУ, 15 милиона евра за тренутне здравствене потребе и 78 милиона евра за тренутни економски опоравак, плус средства намењена за подршку на регионалном нивоу. Све у свему, ЕУ је за регион Западног Балкана издвојила 700 милиона евра, при чему ће највећи удео ићи у Србију", каже Сем Фабрици.

Размена мишљења је, како је истакао Ентони Годфри, амбасадор САД у Србији, прави пут до проналаска решења.

„У ситуацијама када се људи суочавају са изазовом или проблемом, увек је добро прикупљати ставове из што више различитих извора и конструктивно говорити о изазовима са којима се суочавају. Поделом мишљења и идеја ћемо можда почети да другачије видимо ствари и дођемо до неких креативних решења", каже Ентони Годфри, амбасадор САД у Србији.

Донете екномске мере су коректне, али према речима Драгољуба Дамљановића, председника САМ-а, недостаје већа одлучност и брзина, јер би то допринело да се умири неизвесност.

„Надам се да ће имплементација бити онлајн, да неће бити много администрације. Интервенција може да буде у радном закону, да се омогући делимична запосленост или привремена незапосленост, то би значило да се сачувају запослени и фирме док се бизнис не рестатује. Многе државе су радиле у том правцу, позивам и наше Министарство рада да размисли о томе, тиме би се сачувао значајан број радних места. Предузетници имају способност да се изборе са овим. Кад крене опоравак пружиће се још већа шанса да се приближимо Европској унији са којом ћемо имати још већу међузависност", каже Дамљановић.

Према мишљењу Зорана Петровића, председника Америчке привредне коморе, колико је примена здравствених мера ефикасна у тој мери могу да се очекују позитивни или негативни ефекти изласка из кризе, а пуно је неизвесности.

"Донете мере су добре, али оно што може да се поправи јесте ефикасност. Недостају секторске мере, усмерене на оне који су имали огроман пад промета као што је хотелска индустрију, туризам, ресторани, који ће тек трпети последице кризе."

"Србија треба паметно да искористи паре које има и оне које ће да позајми. Србија много зависи од трговине са светом, јако нам је важна подршка и Америке и Европске уније, као и улога Европске банке за обнову и развој. Наша земља мора да рачуна и на подршку међународих финансијских институција".

Владимир Новаковић, председник НАЛЕД-а је истакао да су здравље и животи грађана на првом месту, као и да је ликвидност нешто на шта се мора обратити пажња.

"НАЛЕД је брзо реаговао са предлогом 10 мера за подршку привреди, усмерених пре свега на предузетнике и МСП, као и подстицајне мере за извознике. Предложили смо формирање Фонда за најугроженије општине. Такође, спровели смо анализу 36 држава Европске уније и Западног Балкана која пореди усвојене мере подршке привреди и њихов процењени утицај, и Србија је према томе 10-та у Европи, али на првом месту у нашем региону ЈИЕ."

"Све државе су примениле одлагање рокова за плаћања пореза и доприноса, а 35 од 36 држава је доделило и директне подстицаје као Србија. Издвојио бих неколико критеријума процене економских мера међу којима су правовременост, где је наша земља добро реаговала са одлукама и активностима, затим таргетираност која код нас има простора да се унапреди, издашност у чему је Србија показала своју велику издашност, као и административна лакоћа спровођења мера, које су у Србији изузетно лако спроводиве", каже Новаковић.

среда, 27. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње