четвртак, 09.04.2020, 14:35 -> 16:48
Извор: РТС
Аутор: Душан Гајић
Широка сагласност око плана за спас привреде ЕУ, али Холандија блокира договор
Суочени са највећом рецесијом у историји, министри финансија ЕУ покушаће данас поново да постигну договор о пакету мера од 550 милијарди евра за опоравак европске економије. На претходном целоноћном састанку министри нису постигли договор, пре свега због неслагања Италије и Шпаније с једне, и Холандије с друге стране, око кључних детаља плана.
Према европским изворима, широка сагласност око плана је постигнута, али коначни договор блокира Холандија, која инсистира на строжим економским критеријумима за коришћење средстава из заједничког европског фонда.
Тај став неприхватљив је за Италију јер би, из перспективе Рима, значио да солидарност долази по цену стављања земље под економску супервизију ЕУ.
Уочи данашњег састанка, француски министар финансија Бруно ле Мер каже да овог пута "неуспех није опција" и да ће заједно са немачким колегом Олафом Шолцом учинити све да до договора дође.
Троструке гаранције европској привреди
На столу је план троструких гаранција за европску привреду, најавио је Марио Центено, председник Еврогрупе, тела које окупља европске министре финансија.
Сто милијарди евра предвиђено је за механизам гаранције радних места на европском нивоу, како компаније не би отпуштале раднике, већ их задржале на платном списку у оквиру скраћеног радног времена.
Други део мера, вредан 200 милијарди евра, односи се на помоћ компанијама, пре свега малим и средњим предузећима, како би им пружио неопходну ликвидност.
Холандија тражи доказе о употреби новца
Трећи и најспорнији део односи се на помоћ земљама чланицама кроз нове кредитне линије од 250 милијарди евра из такозваног Европског механизма стабилности. Управо о овом делу пакета није било сагласности.
Холандија инсистира да се новац из овог фонда може користити само уз доказе да се искључиво употребљава за санирање здравствених и економских последица епидемије коронавируса, али и уз одређене економске критеријуме специфичне за сваку земљу понаособ.
За Шпанију и Италију политички је неприватљиво било какво условљавање ових средстава, а посебно било шта што би личило на услове под којима је помоћ током дужничке кризе добијала Грчка.
Конте подигао улоге уочи састанка
Италијански премијер Конте подигао је улоге уочи новог састанка министара.
У интервјуима за Би-Би-Си и немачки Билд, Конте каже да неуспех министара да постигну договор може значити крај ЕУ, а да ће то свакако бити огромно разочарање не само за Италијане, већ и све Европљане.
И док се очекује споразум о одговору на пандемију коронавируса, у припреми је и тешка дебата о ономе што следи после.
Француска, уз Италију и Шпанију и десетак других земаља, залаже се за систем еврообвезница, заједничког издавања инструмената задуживања на европском нивоу, као мере дугорочног економског опоравка којом би се прикупило 400 милијарди евра или око три одсто европског БДП-а.
Међутим, заједнички дуг до сада је било црвена линија не само за Холандију већ и за Немачку, Аустрију, Финску и друге земље које такву иницијативу нису могле да прихвате чак ни у условима пандемије.
Француска је са своје стране најавила могућност да група "вољних земаља" самостално формира систем заједничких обвезница ако Немачка или нека друга земља онемогући дебату о овом питању на нивоу целе ЕУ.
Очекује се, међутим, да ће министри финансија на данашњем састанку заобићи питање еврообвезница и оставити га за касније, да би се фокусирали се на остатак плана, за који се процењује да је договор могућ у овом тренутку.
Коментари