субота, 11.04.2020, 06:00 -> 14:13
Извор: РТС
Аутор: Зоран Матковић
Да ли ће коронавирус снизити цене некретнина
Епидемија коронавируса утицала је и на тржиште некретнина. Станова за издавање има више у понуди и мало су јефтинији. Ипак, они који купују станове не могу да очекују нижу цену квадрата у Београду. А шта ће бити са ценама после ванредног стања гледамо у следећој причи.
Према подацима Републичког геодетског завода на тржиту некретнина није дошло до промене цена, али је промет у марту драстично смањен. Тренутно су грађанима друге ствари приоритеније, а један од разлога је и то што у овим условима купци немају могућност да обилазе станове који су у понуди.
"Промет није стао, он се обавља на минималном нивоу. По подацима Републичког геодетског завода од 16. марта до 3. априла обим трансакција се смањио за 70 посто. У овом тренутку нема промена цена на тржишту некретнина", изјавио је Ненад Ђорђевић из Привредне коморе Србије.
Чак две трећине трансакција обавља се у кешу, а остатак је куповина на кредит и ту нема значајнијих промена у односу на стање од пре појаве коронавируса.
"У овом моменту тржиште мирује. Код нас има да се заговара да цене драстично падају, што није тачно. У неким зонама се осећа пад цена, то су периферне зоне у већим градовима и унутрашњости. У централним зонама од екстра, па до треће зоне су цене стабилне и стоје онако као и пре појаве коронавируса", навео је Горан Родић, из Грађевинске коморе Србије.
Када је реч о закупу станова и пословног простора, примећује се тренд смањења цена, нарочито у мањим местима. Тренутно некретнине у закуп узимају само они којима је то неопходно.
"Статистике поуздане нема. Неки закуподавци су престали да наплаћују закупнину док траје ванредно стање. Наплаћују само комуналије. Колико смо информисани град Београд је престао да наплаћује закупнине закупцима послеовног простора и локала који су сад, изузев трговине, престали да обављају делатност", казао је Ђорђевић.
Очекује се да ће се тржиште закупа опоравити брже од оног које се бави продајом. Стручњаци предвидјају да ће по окончању пандемије бити повећана улагања у градевинском сектору.
"Очекује се један инвестициони циклус у изградњи станова, не код нас него уопште у свету. А пара има доста у свету. Камате су повољне, а и поред тога само 30 посто станова се купује на бази кредита, већина у кешу. Не би требало очекивати скок камата на кредите", истакао је Родић.
С обзиром на чињеницу да је до сада упркос знатном паду камата чак 70 одсто станова купавано за кеш, банке ће уколико желе да повећају број станова који ће се куповати на кредит морати да понуде јефтиније кредите.
Коментари