уторак, 07.04.2020, 11:04 -> 12:14
Извор: РТС
Многи послодавци због најављених подстицаја враћају отпуштене на посао
Међу првима, немедицинске последице епидемије осетили су привредници. Неки од њих реаговали су отпуштањем радника. Различите су процене колико је радника у претходних неколико недеља остао без посла. Зоран Мартиновић, директор Националне службе за запошљавање, каже за РТС да се на тржишту рада за сада не виде драстичне промене и да су се многи послодавци одлучили на то да због мера Владе врате отпуштене раднике.
Зоран Мартиновић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да се број отпуштених и оних који су изгубили посао мери пријавом на евиденцију за пријем новчане накнаде. На евиденцију се, каже, пријавило око 4.300 особа, од чега се око 2.300 пријавило за право на новчану накнаду за случај незапослености.
"Нама се ако гледамо цео март број лица која су се пријавила на евиденицију чак испод просека у односу на целу прошлу годину. Ми смо прошле године имали месечно око 6.000 лица, а у јануару, фебруару и марту тај број је био око 5.000. Још не видимо јаке турбуленције на тржишту рада, али морамо бити спремни на оно што долази", изјавио је Мартиновић.
Наводи да је нови вид комуникације са корисницима можда у почетку успорио пријављивање, али тај процес функционише.
"Ми смо обезбедили да сви они који имају потребу да комуницирају са НСЗ-ом то раде електронским путем. Имајући у виду да смо, поштујући уредбу владе, обавестили све наше потенцијалне кориснике да неће изгубити то право и ако се пријаве и након престанка ванредног стања. Видимо да је тај процес успорен, али се неки послодавци одлучују да врате раднике", казао је Мартиновић.
Разговрају, каже, и са послодавцима и са незапосленим лицима.
"Видимо да су они који су у први мах планирали да отпусте, одустали од тога након што су видели мере Владе. Видимо да они који су поднели захтев повлаче га, али мислим да ће то у наредним данима бити и у већем броју", истакао је Мартиновић.
Види се, указује, да откад је уведено ванредно стање, да се на евиденцију пријавило много више особа од оног броја који се пријављује за новчану накнаду.
"То значи да се они пријављују из неког пасивног стања, да нису били на евиденцији, да се сада пријављују јер су актуелне наше мере за подстицаје за запошљавање", изјавио је Мартиновић.
Задужили су, напомињем, филијале да на крају радног времена доставе пресек оних који се пријављују за новчану накнаду.
"Предњаче велики градови, Београд, Ниш, Нови Сад, и мањи градови као Ужице, Јагодина, Сремска Митровица, Краљево, Крагујевац. У другим срединама ми то делује као просек у односу на редовно стање", закључио је Мартиновић.
Коментари