среда, 01.04.2020, 19:45 -> 19:56
Извор: РТС
Аутор: Марија Митровић
Економисти задовољни мерама државе за помоћ привреди
Привредници и економисти подржавају мере које је Влада изложила. Такође су задовољни што су уважени њихови предлози.
Српска привреда упркос кризи проузрокованој вирусом корона није на коленима, али је почела да посрће. Због тога и мере које је Влада припремила за помоћ фирмама, стижу у прави час.
Министар финансија Синиша Мали напомиње да су два циља најављених мера: сачувати свако радно место и подршка предузетницима, односно микро, малим и средњим предузећима.
"Они носе нашу економију и с друге стране трпе највише од ове кризе. Скоро милион људи ради као предузетник – микро, мала, средња предузећа", истиче Мали.
У Америчкој привредној комори подржавају предвиђене пореске олакшице и финансијску инјекцију, посебно истичу јучерашње обећање да ће држава на време измиривати своје обавезе према привреди како се не би створио ланац неликвидности.
Мере дошле у добром тренутку
Председник УО Америчке привредне коморе Зоран Петровић оцењује да су мере дошле у добром моменту.
"Јако је важно и суштина ових мера јесте и да се види да држава делује и да се чува поверење. То је кључна ствар. Поверење је кључна ствар. Једно је дакле борба за здравље, борба за голе животе и то је наравно најважнија ствар у овом тренутку, а с друге стране оно што је важно то је та борба за очување радних места јер то ће нам требати када ово зло прође", објашњава Петровић.
Извршна директорка Центра за европске политике Ранка Миљеновић указује да у мерама које су јуче представљене Влада није планирала емитовање новог новца као што су неке друге државе најавиле.
"Мере су добре, тренутно ће оне помоћи привреди, али не би требало да се зауставимо на овим мерама. Треба и планирати о нове мере након што криза прође", сматра Миљеновићева.
Локалне самоуправе посебно погођене кризом
Налед је кроз анкету међу члановима сачинио својевремено предлог мера за помоћ привреди и очување радних места и у првих неколико тачака се предлог подудара са мерама које је Влада усвојила.
"Налед је предложио и да се размотри оснивање посебног фонда за подршку локалним самоуправама, које су посебно погођене последицама пандемије, као и да се разматрају мере за сезонско и привремено радно ангажовање оних који су у потрази за послом јер би то такође био још један од начина да се превазиђу економске последице овог вируса", каже извршна директорка Наледа Виолета Јовановић.
Пакет добро одмерен
Фискални савет је у претходним годинама заговарао штедњу а затим умерену потрошњу. Међутим сматрају да је тренутак да се оно што се уштедело сада потроши.
Члан Фискалног савета Владимир Вучковић оцењује да је укупни пакет добро одмерен.
"Пошто живимо у време када је несвакидашња криза и када држава треба да интервенише и треба замашним пакетима то интервенисати. С друге стране није превазиђена нека горња граница. Тако да је добро одмерен", сматра Вучковић.
Јавни дуг би могао након овога да порасте са педесетак на 60 посто БДП-а, буџетски дефицит да буде висок, каже даље Вучковић, али понаваља да је "криза и да све ово не треба да нса изненађује.
У наредних десет дана Влада ће усвојити уредбу која омогућава спровођење тих мера.
Коментари