недеља, 29.03.2020, 17:00 -> 13:05
Извор: РТС
Аутор: Вишња Вишњић Милић
Предузетници у ванредном стању: За редовна примања – ванредан таленат
Мала предузећа у Србији стварају трећину укупног бруто друштвеног производа и запошљавају око 600.000 људи. Тај број током ванредног стања није исти, јер су поједини предузетници обуставили своје послове.
Ванредна ситуација променила је много тога, али потребу за храном није. Напротив, због чешћег боравка у кући, појединима се апетит и повећао, па тако сви они који производе храну имају више посла. Такав је случај и са Александром који прави роштиљ на тексаски начин. Оно што се током изолације изменило у пословању јесте то да је све наруџбине преусмерио на доставу.
"То јесте донекле олакшавајућа околност за нас, што смо и раније имали сарадњу са неким другим фирмама, организовану доставу, тако да за нас то није новина и неки нови вид пословања. Али, с друге стране, апсолутно све у току дана, од организовања радних смена у време ванредног стања, набавка сировина, јесте заиста озбиљан изазов", истиче Александар Вулићевић из "Холи смоукса".
На први поглед, рекло би се да ни Kатарина, којој је везење посао, нема проблем. Њено радно место остало је исто – са концима и иглама занима се код куће. Али ево шта је другачије.
"Ствари које су се промениле јесу набавка материјала, дистрибуција, комуникација као и потражња. Што се тиче потражње, она је знатно опала, али ја и даље радим", тврди Катарина Мутавџић, власница бренда "Кезвез".
Увођењем ванредног стања међу првима на удару били су угоститељи. Тако је мали хотел у центру Београда, посвећен лику и делу Николе Тесле, почетак сезоне, уместо пун, дочекао са свега неколико гостију, које је вирус корона заробио у Србији. Овај хотел од двадесетак соба ради са десет посто капацитета, а трошкови су сведени на минимум.
"Последице које трпимо су енормне. Прво што је наравно урађено то је да се, нажалост, радна снага свела на минимум. Тако је и код нас, ми смо задржали неких 40 до 50 посто радне снаге, међутим, с осталима с којима смо сарађивалима дошло је до растанка, неминовног у овим условима, јер једноставно у хотелијерству су фиксни трошкови", објашњава Михаило Цакић, власник хотела "Тесла".
Нови датуми, нова решења...
Ускоро ће и сезона свадби, а девојке које организују венчања, да нису у изолацији, имале би много посла. Међутим, како су све прославе одложене, труде се да слободно време искористе на паметан начин.
"Што се промене тиче, највише се види по томе што смо иначе радни дан проводиле на терену и напољу, док је сада ситуација другачија, па се сада на то полако привикавамо", каже Милица Веизовић.
Њена имењакиња и сарадница Милица Станковић Шћепановић истиче да су са отказаним пројектима и финансије стале, али да још не брину због тога, већ желе да задрже добар дух. Зато нове датуме чекају са новим решењима.
"Још имамо шансе да остваримо све своје планове за 2020. годину", каже Марија Николић, трећа чланица агенције за организовање венчања "Мултипрактика".
На питање како свој посао виде кроз који месец, предузетници нису имали прецизан одговор, али јесу оптимистичне прогнозе. Верују да ово стање неће дуго трајати, али док је на снази, очекују од државе одређене олакшице, како не би били приморани да угасе своја мала предузећа. За сада се сналазе и гледаоцима шаљу поруку: будите хероји, останите код куће!
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар