четвртак, 10.04.2025, 16:20 -> 16:40
Извор: РТС
Акција сузбијања еколошког криминала, ухапшено пет особа широм Србије
У акцији сузбијања еколошког криминала припадника Министарства унутрашњих послова и ресорних институција и надлежних тужилаштава ухапшено је пет особа и расветљено више десетина кривичних дела, саопштио је министар унутрашњих послова у техничком мандату Ивица Дачић. Ради се о различитим кривичним делима – од увоза опасних материја, преко нелегалне производње опасних материја, до нелегалне експлотације песка и шљунка.
Министар унутрашњих послова у техничком мандату Ивица Дачић изјавио је да је заједничком, координисаном акцијом сузбијања еколошког криминала припадника Министарства унутрашњих послова и ресорних институција и надлежних тужилаштава, расветљено више десетина кривичних дела против животне средине и ухапшено пет особа, међу којима су одговорна лица привредних друштава, за које се сумња да су прибавили имовинску корист од 539 милиона динара.
"Припадници Министарства унутрашњих послова, Службе за сузбијање криминала Управе криминалистичке полиције, у сарадњи са ресорним републичким и покрајинским институцијама и надлежним тужилаштвима, ухапсили су пет особа, док је за једном расписана потрага. Укупно је против 57 особа поднета 51 кривична пријава због постојања основа сумње да су извршиле 75 кривичних дела уношење опасних материја у Србију и недозвољено прерађивање, одлагање и складиштење опасних материја, оштећење животне средине, загађење животне средине, непредузимање мера заштите животне средине, неовлашћено бављење одређеном делатношћу, недозвољена трговина, шумска крађа, недозвољена производња, противправно заузимање земљишта и недозвољена градња", навео је Дачић.
Како се додаје, у оквиру ове акције, у којој је учествовало 20 полицијских управа, спречен је увоз седам цистерни са 180.000 литара опасног отпада у Србију и том приликом, ухапшена је Н. С. Р. (1988), одговорно лице "Вулкан импорт" из Баточине, док је за другим одговорним лицем овог предузећа И. И. (1983) расписана потрага. Сумња се да су они увозили опасне материје које су касније продавали привредним друштвима као сировину и тако остварили имовинску корист од око 33 милиона динара.
Такође, из МУП-а наводе да је ухапшен Б. Ц. (1972), одговорно лице "BIN Commerce" из Крушевца сумње да је приликом нелегалног процеса производње ксантата, у дужем временском периоду и упркос забрани рада, емитовао велике количине опасне материје у ваздух. Он се сумњичи и да је одговоран за избијање пожара у кругу ове фирме, 5. фебруара ове године.
Додаје се да су ухапшена и одговорна лица "Гриком Лештане" М. Р. (1970) и С. Р. Р. (1972) који се сумњиче да су на државном и приватном земљишту нелегално саградили три акумулациона језера из којих су, у дужем временском периоду, ископавали песак и шљунак и тако прибавили имовинску корист од око 506 милиона динара.
У акцији је ухапшен и Б. П. (1971) из Власотинца, који се сумњичи да је извршио кривично дело оштећење животне средине, тако што је изградњом два акумулациона језера, променио ток реке Јелашнице, чиме је у великој мери оштетио животну средину и угрозио еко-систем.
Осумњичени су, уз кривичне пријаве, приведени надлежним тужилаштвима.
"Припадници Министарства унутрашњих послова настављају интензиван рад на спречавању и откривању кривичних дела из области еколошког криминала, по принципу нулте толеранције. Такође, апелујемо на грађане да пријављују све случајеве еколошког криминала", изјавио је министар Дачић.
У овој акцији, како се наводи, осим припадника Министарства унутрашњих послова учествовало је и око 200 припадника Управе царина, Института за рударство и металургију у Бору, Републичке инспекције за заштиту животне средине, Покрајинске инспекције за заштиту животне средине, Ветеринарске инспекције, Водне инспекције, Рударске инспекције, Шумарско-ловне инспекције, Пољопривредне инспекције, Републичког завода за заштиту природе, Покрајинског завода за заштиту природе, Завода за јавно здравље
Коментари