понедељак, 25.11.2024, 09:23 -> 19:53
Извор: РТС, Танјуг
Изрицање пресуде Урошу Блажићу 12. децембра - Тужилаштво тражи максималне казне затвора
Више јавно тужилаштво у Смедереву предложило је суду да Уроша Блажића, оптуженог за масовно убиство у селима Мало Орашје и Дубона, осуди на максималну казну затвора, а његовог оца Радишу на казну од 20 година затвора. Изрицање пресуде Урошу Блажићу је 12. децембра у 10 сати.
С обзиром да Блажић у тренутку злочина није имао навршену 21 годину, максимална казна затвора на коју по закону може бити осуђен је 20 година.
Тужилаштво је за оца првооптуженог Радишу Блажића предложио да буде осуђен на казну од 20 година, јер је према ставу тужилаштва, он је створио услове за овај злочин иако није он повукао ороз.
Главни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Смедереву Иван Конатар рекао је да је одбрана Уроша Блажића неприхватљива и представља увреду за породицу страдалих.
Конатар је нагласио да је злочин резултат Блажићевог размишљања, као и да је он хладнокрвно донео одлуку што, између осталог, показује то што је вежбао пуцање у подруму и најавио злочин када је послао пријатељу поруку.
Сви су остали ускраћени за одговор на питање зашто је он то учинио, рекао је Конатар и навео да код Блажића нема искреног кајања и саучешћа, већ да је његова одбрана усмерена само ка ослобођењу његовог оца од оптужбе да је он набавио и дао му оружје.
Конатар је истакао да је свим изведеним доказима потврђено да је Блажић извршио кривична дела тешко убиство, нелегално ношење оружја, неовлашћено коришћење туђег возила и отмица. Тужилац је додао и да је Блажић био свестан дела која је починио и последице која је настала.
За оца првооптуженог, Радишу Блажића, тужилац је навео да су наводи његове одбране неискрени, односно када је тврдио да није знао за оружје који је пронађено у њиховој породичној кући у Дубони. Конатар је нагласио да на страни Уроша Блажића нема олакшавајућих околности и предложио је суду да Урошу и Радиши Блажић продужи притвор.
Радиша Блажић је у одбрани навео да би предао оружје да је знао да је у његовој кући, што је, како наводи Конатар, неискрено јер је један сведок, полицајац, рекао да је Радиша Блажић избегавао да преда и оружје које је било у његовом легалном поседу.
Тезу одбране да се Радиша Блажић клонио оружја, како тврди тужилац побија и доказ да је он имао сертификат да обучава снајперисте, као и фотографије и видео снимци на којима је Радиша Блажић са оружјем.
"Радиша Блажић је имао афинитете за оружје што је несумњиво пренео на свог сина", рекао је Конатар и додао да се против њега водио дисциплински поступак за нестанак ручних бомби током деведесетих година.
Тужилац је нагласио да нико није имао приступ кући где је пронађено оружје, као и да није имао ко други, осим Радише Блажића, то оружје, муницију и експлозив да донесе у кућу, јер је то "типично војно наоружање".
Извођење завршних речи започели су пуномоћници оштећених који су се придружили речима тужилаца.
И пуномоћници чланова породица рањених и убијених предложили су суду да Урош Блажић и његов отац Радиша Блажић буду осуђени на максималне казне затвора. Сви пуномоћници оштећених којих је укупно 10, сложили су се са речима тужиоца који је суду предложио да Уроша Блажића и његовог оца Радишу Блажића осуди на маскималне казне затвора од по 20 година.
Завршне речи Уроша Блажића
Урош Блажић у завршним речима је замолио судију да не осуди његовог оца Радишу Блажића, јер је, како тврди, невин.
Он је рекао да његов отац није имао никакве везе са оружјем којим је злочин почињен и оно које је пронађено у кући Блажића.
"Убијте ме, крив сам али молим за милост и опроштај за моју породицу", рекао је Блажић и додао да ће чланови породице убијених и рањених бити исти као он ако буду спроводили правду над члановима породице Блажић.
Урош Блажић је навео и да му је жао што не може да добије смртну казну.
Блажић тврди да приликом извршења злочина није знао да он у Кривичном законику не може бити осуђен на казну доживотног затвора већ на максималну казну од 20 година јер је млађи пунолетник.
Блажићев бранилац Петар Луковић је навео да Урош Блажић ни њему као његовом браниоцу није рекао мотив злочина, јер како сматра адвокат ни сам Блажић не зна шта је био узрок да он почини масовно убиство.
Урош Блажић је појединачно набројао повреде које је нанео жртвама, а којима би он, како је рекао, дао део тела који им је одузео, односно око, руку, ногу.
Блажић сматра да лично заслужује много горе од речи које су му упутили чланови породица убијених, али да не жели да прича о масовном убиству јер мотив за такав злочин, како је навео, не може да се нађе.
Одговарајући на питања пуномоћника оштећених Небојше Перовића, Блажић је рекао да је био огорчен када је видео злочин у Основној школи "Владислав Рибникар", док је он само дан касније убио девет и ранио 12 особа.
У суд су стигли и чланови породице убијених и рањени, који ће суђење пратити из публике.
Блажићи се налазе у притвору од хапшења, а Урош Блажић од 5. маја прошле године.
Урош Блажић је признао кривицу, док је његов отац негирао да је он набавио оружје којим је злочин почињен и остало оружје које је пронађено у њиховој кући након злочина.
Блажић је оптужен да је убио девет и ранио 12 особа.
У овом предмету поступа Виши суд у Смедереву али се из безбедносних разлога одржава у згради Специјалног суда у Београду.
Коментари