Сулејман Сељими ослобођен оптужби за ратне злочине

Основни суд у Приштини објавио је ослобађајућу пресуду некадашњем команданту Ослободилачке војске Косова (ОВК) Сулејману Сељимију и бившем припаднику ОВК Јахиру Демакуу, оптуженим за ратни злочин против цивилног становништва.

Пресудом се наводи да су оптужени Сељими и Демаку ослобођени оптужбе јер није доказано да су починили кривично дело за које се терете, преносе медији на албанском.

50718043
Сулејман Сељими ослобођен оптужби за ратне злочине
Сулејман Сељими ослобођен оптужби за ратне злочине

У оптужници се наводи “да су, кршећи заједнички члан 3 и члан 4 Допунског протокола II и сва правила међународног права која су била на снази у време унутрашњег оружаног сукоба на Косову, окривљени у својству припадника Ослободилачке војске Косова (ОВК), у саизвршилаштву, нарушили телесни интегритет и здравље лица из митровачког насеља Шипољ, заточеног у притворском центру Ликовцу, претукавши га више пута, неутврђеног дана у августу или септембру 1998. године”.

Према пресуди, судско веће је оценило да из исказа једног сведока није доказано која је особа нанела штету лицу које је наводно било заточено у Ликовцу.

Веће је оценило да сведочење само једног сведока није довољно да испуни стандард доказивања за ратне злочине и да је пресуда заснована на локалним стандардима.

Иначе, Основни суд у Митровици је у мају 2015. прогласио Суљејмана Сељимија прогласило кривим и осудио га на осам година затвора због злостављања логораша у селу Ликовац током рата. Уз Сељимија, на по седам година затвора осуђени су Исни Тачи и Јахир и Зец́ир Демаку, док је Неџат Демаку осуђен на три године затвора.

У септембру 2016. године, Апелациони суд је, одлучујући по притужбама оптужених, донео пресуду којом је у великој мери потврђене казне које је изрекао Суд у Митровици.

Међутим, Апелациони суд је Суљејману Сељимију смањио казну на годину дана затвора.

Врховни суд је у јулу 2017. године одбио захтеве за заштиту законитости осуђених, међутим, Уставни суд је у јуну 2018. године вратио предмет Врховном суду на преиспитивање.

А Врховни суд је још једном одлучио да одбије захтеве за заштиту законитости које су изнели браниоци осуђених.

понедељак, 07. април 2025.
1° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом