Читај ми!

Еулекс ухапсио Иснија Киљаја, бившег председника Општине Малишево

Полиција Еулекса ухапсила је бившег председника Општине Малишево Иснија Киљаја због ометања правде, у операцији Специјализованог тужилаштва у Хагу која се води у склопу истраге о кривичним делима против правосуђа.

Хапшење Киљаја потврдила је Општина у Малишеву, а из Специјалног суда у Хагу је саопштено да је току спровођење операција Специјализованог тужилаштва на КиМ у вези са истрагом која се води о кривичним делима против правосуђа.

Операције Специјализованог тужилаштва ове недеље воде се уз судско овлашћење косовских специјализованих већа и уз подршку полиције и Еулекса.

У реаговању Општине Малишево траже да Специјални суд прекине, како кажу, прогон ослободилаца.

"Захтевамо да се овај суд и други надлежни судови, укључујући и Хашки трибунал, позабаве гоњењем, хапшењем и кажњавањем починилаца убиства близу 400 цивила општине Малишево током 1998–1999. године од стране војске и полиције државе Србије“, наводи се у саопштењу.

У пратњи полиције, истражиоци Специјалног суда за истраживање злочина током сукоба на КиМ претресали су претходних дана куће саветника бившег председника и хашког оптуженика Хашима Тачија.

Претресали су куће и објекте Тачијевих саветника Исмаиља Суље, Артана Бехрамија, Бљерима Шаље и Башкима Смакаја.

Шаља је био и координатор приштинске делегације у преговорима са Београдом, а Смакај први директор обавештајне Информативне агенције у Приштини.

Тачи је са групом вођа бивше ОВК ухапшен у новембру 2020. године. Оптужница против Тачија, обухвата и Кадрија Весељија, Реџепа Сељимија и Јакупа Краснићија.

Они су, као припадници Дреничке групе ОВК, у 10 тачака оптужени за убиства, насилни нестанак особа, прогон и мучење. Та кривична дела квалификована су као злочини против човечности и ратни злочини.

Злочини из оптужнице почињени су од марта 1998. до септембра 1999. на КиМ и у Албанији.

Као ратни злочини, у оптужници су наведени "незаконито или произвољно хапшење и лишавање слободе, сурово поступање, мучење и убиства”, а као злочини против човечности "затварање, други нехумани поступци, мучење, убиство, присилни нестанци лица и прогони”.

"На неколико локација широм Косова, као и у Кукешу и Цахану у северној Албанији, припадници ОВК извршили су кривична дела из оптужнице над стотинама цивила и лица који нису учествовала у непријатељствима”, саопштено је тада из суда у Хагу.

Суд наводи да су "жртве биле лица за која се подозревало да не подржавају ОВК и касније привремену владу Косова”.

То су били Срби, Роми и Ашкалије, католици, цивили за које се веровало да сарађују са српским властима или да комуницирају са Србима,  Албанци који су подржавали Демократску савез Косова или били повезани са том странком, као и са другим странкама за које се сматрало да су против ОВК.

Жртве су, по оптужници, били и "Албанци који се нису придружили ОВК или нису подржавали ОВК и лица која су на основу свог тренутног или бившег запослења важили за противнике ОВК".

недеља, 24. новембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње