петак, 29.07.2022, 22:43 -> 23:08
Извор: РТС
У железничкој станици Лесковац тешко повређен тинејџер од струјног удара
У железничкој станици Лесковац у 20.40 од струјног удара из контактне мреже изнад пруге теже је повређена млађа мушка особа, која се попела на теретни вагон, саопштиле су Инфраструктуре железнице Србије. Након указане медицинске помоћи дечак је из лесковачке опште болнице пребачен у дечју хирушку клинику у Нишу.
Како се наводи, младић се попео на теретни вагон распуштеног воза, који се налазио на трећем станичном колосеку. Том приликом је доживео струјни удар из контактне мреже која се налази изнад пруге.
Дечак је задобио тешке опекотине по целом телу, у свесном је стању.
Након указане медицинске помоћи дечак је из лесковачке опште болнице пребачен у дечју хирушку клинику у Нишу, потврдио је РТС-у др Небојша Димитријевић, директор Опште болнице Лесковац.
Кроз контактну мрежу изнад пруге пролази струја јачине од 25.000 волти. Да би у таквим ситуацијама дошло до струјног удара, није неопходно да се додирну водови контактне мреже, већ је довољно да се уђе у струјно коло које може да буде и неколико метара удаљено од каблова. Младић је највероватније ушао у струјно коло контактне мреже и доживео струјни удар, каже се у саопштењу.
Тинејџера са тешким повредама и опекотинама Хитна помоћ је са места несреће транспортовала на даље лечење.
"Инфраструктура железнице Србије" жали због несреће која се догодила овом младићу и нада се да ће успети да се опорави. Такви случајеви неопрезности и незнања готово се по правилу трагично завршавају, истиче се у саопштењу.
Сваке године просечно четири до пет особа, углавном младих, погине или буде тешко повређено од последица струјног удара из контактне мреже приликом пењања на вагоне.
"Инфраструктура железнице Србије" додаје да чине све што је у њеним могућностима да се овакве несреће не догађају.
Све железничке станице имају упозорења. Међутим, вагони су у железничким станицама и на пругама, где им је и место. Контактна мрежа увек је под напоном, без обзира да ли у станици има вагона или не, или су у њој паркирани стари вагони.
"Немогуће је оградити око три и по хиљаде километара пруга и све станице у Србији, да би се овакве несреће спречиле. За тако нечим не постоји било каква саобраћајна, функционална или економска оправданост, нити се то ради било где у свету. Било каквим физичким мерама обезбеђења, нема начина да се такви случајеви спрече, осим да сви буду свесни опасности коју са собом носе пруга, вагони и контактна мрежа и да понашање буде одговорно и прописно", истиче се у саопштењу.
"Инфраструктура железнице Србије" поново апелује и упозорава, посебно младе, да се не пењу на вагоне, јер на тај начин могу да уђу у струјно коло из контактне мреже изнад железничке пруге и тако директно угрожавају свој живот, а последице најчешће буду трагичне.
Коментари