Читај ми!

Станишићу и Симатовићу по дванаест година затвора

Механизам за кривичне судове у Хагу изрекао је пресуду од по 12 година затвора некадашњим челницима Службе државне безбедности Јовици Станишићу и Франку Симатовићу, оптуженим за ратне злочине у Хрватској и БиХ. Њима је други пут изричена првостепена пресуда, јер им се судило поново, после жалбе Тужилаштва на првобитну ослобађајућу одлуку из 2013. године.

Станишић и Симатовић осуђени због помагања и подржавања ратних злочина у Босанском Шамцу. Проглашени су кривим по свих пет тачака оптужнице као помагачи, али не и учесници Удруженог злочиначког подухвата.

Станишић и Симатовић ће остати у притвору Механизма док се не организује њихово пребацивање на место где ће је издржавати, рекао је председник судског већа, судија Бартон Хол са Бахама.

Они су, како је рекао судија, знали да су учесници у удруженом злочиначком подухвату делили намеру да се са великих подручја у Хрватској и Босни и Херцеговини, извршењем кривичних дела из оптужнице, присилно и трајно уклони већина несрпског становништва.

"Паравојне формације су систематски чиниле злочине", рекао је судија Бартон Хол, наводећи да су оптужени "били укључени у пружање одређене подршке" српским паравојним формацијама.

Станишић и Симатовић остају у притвору 

Судија је рекао да су оптужени учествовали у формирању и обуци паравојних јединица у лето 1991. године.

"Међутим, тужилаштво није доказало да су обучени припадници чинили злочине у Хрватској и Босни. Ипак, оптужени је пружио помоћ која је имала значајну улогу у ономе што је касније учињено", рекао је судија.

У четири тачке Станишић и Симатовић се терете за злочине против човечности: прогоне, убиства, депортације и нехумана дела, а по једној тачки за кршења закона или обичаја ратовања – убиства. 

Оптужени су да су с тих позиција руководили, организовали, опремили, обучавали, наоружавали и финансирали специјалне јединице ДБ-а и друге српске снаге које су биле укључене у извршење убистава, прогона, депортације и присилног премештања несрпских цивила са великих подручја Хрватске и Босне и Херцеговине између 1991. и 1995. године.

У завршној речи Хашко тужилаштво је тражило да им суд изрекне казне доживотног затвора, а одбрана је тражила поново ослобађање.

Станишићу и Симатовићу се судило поново после жалбе Тужилаштва на првобитну одлуку из 2013. године, по којој су ослобођени по свим тачкама оптужнице.

Станишић и Симатовић ухапшени су током операције "Сабља", после убиства премијера Зорана Ђинђића 12. марта 2003. године. Станишић је пребачен у Хаг 11. јуна, а Симатовић 30. маја те године.

Претресно веће их је 2013. године ослободило свих оптужби, искористивши тада ретко коришћени термин "конкретна усмереност", у смислу да помоћ коју су Станишић и Симатовић пружали јединицама у Хрватској и БиХ није била конкретно усмерена на чињење злочина.

Жалбено веће је по жалби тужиоца 15. децембра 2015. укинуло првостепену пресуду и наложило да се суђење понови.

субота, 11. јануар 2025.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње