субота, 19.07.2025, 10:40 -> 10:47
Извор: РТС
Пао број туриста у Србији, али две дестинације бележе солидан раст
Државни секретар у Министарству туризма Урош Кандић каже за РТС да је, када је у питању попуњеност капацитета, ситуација шаролика, али да градови који су били мотор развоја бележе пад броја туриста, и домаћих и страних.
Да ли је Србија у јеку туристичке сезоне и да ли су сви капацитети попуњени? Зашто се бележи пад у доласку страних туриста, односно – зашто девизни прилив од туризма пада из месец у месец? Да ли са друге стране имамо експанзију туриста на крузерима у Србији и колико је међународних крузера пристигло на српске реке?
Државни секретар у Министарству туризма Урош Кандић рекао је у Дневнику РТС-а да је, када је у питању попуњеност, ситуација шаролика.
"Не можемо говорити о расту на свим дестинацијама, тако да градови који су били мотор развоја у прошлој години и прошлим годинама, где су имали и двоцифрене стопе раста, ове године, односно у овој првој половини године, имамо пад долазака броја туриста и домаћих и страних", наводи Кандић.
Раст на Златибору и у Врњачкој бањи
У другим дестинацијама, које су у претходним годинама биле традиционалне и кључне, пре свега на Златибору и у Врњачкој бањи бележи се солидан раст броја долазака, пре свега страних туриста.
"На Златибору имамо 26-27 одсто више странаца него прошле године и близу 50 одсто више ноћења. Слична ситуација у Врњачкој бањи, имамо скоро са трећином више ноћења него прошле године", наводи Кандић.
Што се тиче мањег девизног прилива од туризма у првих шест месеци ове године, Кандић потврђује да су у проблему највише Београд и Нови Сад, пошто су у највећој мери зависни од страних туриста.
Осамдесет одсто свих туриста који дођу у Београд су странци, наводи Кандић и напомиње да је у Новом Саду тај проценат нешто мањи, између 55 и 60 процената.
"Самим тим, када је успорио раст долазака страних туриста који су резервисанији према тим градовима где је и највише протеста било, где су били најинтензивнији, самим тим и туристички промет је пао у Београду око три одсто, у Новом Саду знатно више, близу 14 одсто у односу на прошлу годину. Ја морам рећи да због те ситуације трпи не само хотелска индустрија, него и остали - и даваоци приватног смештаја, наравно, и угоститељи ресторани", наводи Кандић.
Цело гостовање погледајте у видео-снимку на почетку текста
Коментари