Читај ми!

ЕУ до 2027. раскида све енергетске везе са Русијом, Словачка и Мађарска упозоравају: То је економско самоубиство

Европска унија жели да се до 2027. потпуно ослободи енергетске зависности од Русије. Тај план подразумева одрицање од нуклеарног горива, нафте и руског гаса, укључујући и течни гас. За чланице Уније које немају други извор снабдевања, пре свега гасом, бриселски план је - неприхватљив.

Европска комисија даће у јуну законодавни оквир о забрани склапања нових уговора са руским компанијама - за испоруке гаса који стиже гасоводима и течног (ЛНГ) до краја ове године. Биће прописано и постепено укидање постојећих уговора до краја 2027.

"Морамо да обезбедимо сопствену независност из солидарности са Украјином. Већ крајем ове године све државе чланице изнеће конкретне планове како да зауставе увоз руских енергената. То није без изазова, али може се учинити постепено, координисано, подржавајући државе чланице где и када буде потребно", наводи Дан Јоргенсен, европски комесар за енергетику и становање.

На руски гас из Турског тока ослањају се Мађарска, а од ове године и Словачка, јер је прекинут доток украјинским гасоводом. Отуда не чуди, што због бриселског плана, Братислава и Будимпешта већ траже измену уз оцену - то је удар на суверенитет и енергетску безбедност европских земаља.

"Молим вас, Европска комисијо, измери пет пута и једном пресеци. Чак те упућујем да измериш десет пута и једном пресечеш. Рећи ћу то трећи пут: препознајемо стратешки циљ смањења енергетске зависности од трећих земаља, а Словачка је спремна да на томе ради заједно са Европском унијом. Али, ја одбијам да извршим самоубиство. Ово је једноставно економско самоубиство", поручује Роберт Фицо, председник Владе Словачке.

Сличан став изнео је и мађарски министар спољних послова Петер Сијарто.

"Присилно, вештачко и идеолошки засновано искључивање енергената из Русије проузроковаће озбиљне потешкоће за економије многих европских земаља, проблеме у погледу међународне конкурентности, а такође представља озбиљну претњу од повећања цена на енергетском тржишту", наводи Сијарто.

Иначе, пре почетка рата у Украјини Европска унија 45 одсто потреба за гасом покривала је увозом из Русије. Данас је та зависност 19 одсто, а новим планом рачунају да ће, већ до краја године, доток руског гаса смањити за још трећину.

четвртак, 08. мај 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом