Српски стартапи освајају свет, али још чекају ветар у леђа

Српска стартап заједница бележи раст, али и даље наилази на препреке које успоравају развој. Иако се сваке године рађа неколико стотина нових иновативних идеја, број стартапа који успешно привлаче инвестиције и освајају нова тржишта и даље је скроман. У Србији тренутно послује преко 800 стартап компанија, а скоро четвртина има вредност преко милион евра.

Студентску идеју о спајању модерних технологија и традиционалне пољопривреде, Лазар и Сава су остварили покренувши стартап "Фармит". Помажу пољопривредницима да продају производе без маржи трговинских ланаца, а с друге стране, обезбеђује висококвалитетно поврће становницима градова. 

"На недељном нивоу стиже гајбица пуна поврћа која је састављена од производа који долазе из разних делова Србије. На пример, кромпир стиже из Ивањице, купус из Војводине, формирамо културе тако да стижу од најбољих произвођача из целе Србије", каже Сава Павловић, директор "Фармита".

Поред државних фондова који поможу стартап предузетницима, све је више и приватних програма. Не нуди се само финансијска помоћ за добре идеје, већ и менторска подршка. Циљ је излазак на глобално тржиште.

"Ми не дајемо само финансијку инјекцију, већ и подршку која је прекопотребна сваком од стартапа. 'SeeUp' је јединствен по томе јер се фокусира на продају, јер је продаја највећи проблем сваког стартапа", каже Теодора Пећанац, директор "SeeUp - акцелератор програм".

Српски стартапи теже тржишту Европе и САД

Прошлог месеца је стартап "Дрен Био" који су у Америци основала два српска научника, а бави се проналском лека против рака, продат је за потенцијалних 1,9 милијарди долара. И остали српски стартапи доминантно теже тржишту Европе и САД. Инвеститори кажу да је новац и даље на западу.

"Ако имате производ који има прођу на глобалном тржишту, неће бити толики проблем да дођете до капитала. Мислим да је много већи изазов за домаће компаније да их спремимо да изађу на глобално тржиште него добијање самог капитала", каже Милан Недељковића, декан Факултета за економију, финансије и администрацију – ФЕФА.

Давор Сакач, директор "TS Ventures fondа", каже да се данас у послу у свету, када причамо о технологији и ИТ индустрији, једино вреднује и мери то колико сте успешни у продаји ваших производа на западу.

"Прошле године је Европска комисија затражила од Марија Драгог да им каже шта недостаје ЕУ да би смањили јаз и заостатак за Кином и Америком. И управо је закључак инвестирање у технологију и иновације", каже Сакач.

У протекле две године у Србији је основано преко 300 стартапова. Само прошле године, три најуспешнија добила су преко 4 милиона евра инвестиција.

среда, 16. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом