Читај ми!

"АикБанк" постала трећа највећа банка у Србији – да ли укрупњавање доноси добит тржишту или ризик

После годину и по дана преговора, домаћа банка, сада под називом "АикБанк", припојила је "Еуробанк Директну" банку. Са активом од 6,4 милијарде евра, постала је трећа банка по величини на домаћем тржишту. Пре четврт века у Србији је постојало 100 банака, пре две-три године било их је двадесет шест, а тренутно их је деветнаест. У Народној банци Србије саопштавају да за сада нема назнака за нове аквизиције.

Понекад мање у економији може да значи више и боље. Иако је у банкарском сектору 1.500 запослених мање него пре две деценије, сада имамо свега девет такозваних системских, великих банака које заузимају више од три четвртине тржишта.

Располаже се са скоро 57 милијарди евра, од чега је 65 одсто средстава пласирано у кредите привреди и грађанима, а тај износ из године у годину континуирано расте.

"Како су каматне стопе дошле на нормалније нивое, и овај сектор је ескалирао у погледу висине својих профита. Прошле године имао је 1,5 милијарди добити пре опорезивања, а од тога је шест највећих банака створило 1,2 милијарде", каже Велимир Лукић, професор Економског факултета у Београду.

Према његовим речима, банке које су највеће на тржишту оправдавају своје постојање и наставиће да опслужују своје акционаре.

"Но, не треба заборавити да постоји домаћи капитал који жели да се шири. Чини ми се да је тренутно агресивнији од страног капитала у ширењу у нашој земљи", истиче Лукић.

Без смањивања броја запослених

У "АикБанк", како је сада назив укрупњене банке, кажу да неће смањивати број запослених, већ ће ширити пословање у земљи и региону у свим сегментима тржишта. Спремни су за нове инвестиције и сервисе, како би едуковали клијенте и оптимализовали пословање.

"Увођење напредних технологија смањиће потребу за мануелним операцијама које смо до сада имали у банкарском сектору. То, опет, не значи да ће наши запослени остати без посла. Планирамо да се ширимо и даље. 'Аик група', која припада групацији 'АикБанк', у процесу је добијања сагласности за већински пакет акција Хипотекарне банке у Црној Гори",  рекао је Петар Јовановић, председник Извршног одбора "АикБанк".

Инвеститори у банкарски сектор

Када су 2003. године угашене четири велике домаће банке, створен је простор за долазак банака са страним капиталом, које су одмах понудиле лак кредити и дугорочне стамбене зајмове.

После светске економске кризе, периода негативних камата и пандемије, више њих су заменили регионални играчи, у условима у којима више нема простора за папире, оловке, па ни за употребу кеша.

"Чињеница је да смо у целом периоду имали заинтересоване инвеститоре да преузму те банке. Имали смо и две гринфилд инвестиције – оснивање 'Банк оф Чајна' и 'Мирабанке' из Емирата, што говори о томе да инвеститори у банкарски сектор препознају атрактивност тржишта, верују у макроекономску и финансијску стабилност, и да је банкарски сектор и даље привлачан", рекао је Дарко Стаменковић, директор Сектора за контролу банака.

"АикБанк" је већински власник словеначке "Горењске банке". Када уђе и на тржиште Црне Горе, Србија ће имати домаћу приватну, али и регионалну банку која у потпуности послује према домаћем и законодавству Европске уније.

субота, 12. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом