недеља, 30.03.2025, 22:15 -> 23:09
Извор: РТС
Зиђин открио ново налазиште злата и бакра у источној Србији - пројекат Тимок добија нови импулс
Кинеска фирма Зиђин мајнинг открила је ново налазиште злата и бакра на пројекту Тимок у источној Србији. Налазиште се зове Малка Голаја и на њему је потврђено лежиште од око 150 милиона тона руде, објавила је компанија "EMX Royalty", партнерска корпорација Зиђина.
На око седам километара од рудника Чукару Пеки код Бора, потврђено је ново налазиште злата и бакра у Србији. Реч је о локацији названој Малка Голаја, близу места Николичево, у такозваном тимочком минералном комплексу. Потврду налазишта објавила је кинеска компанија Зиђин мајнинг у годишњем извештају за 2024, а у јавност изнела партнерска фирма "EMX Royalty".
"Према прелиминарним проценама, потврђено је лежиште од око 150 милиона тона руде. Садржи 2,81 милион тона бакра са просечним садржајем од 1,87 одсто и 92 тоне злата са просечним садржајем од 0,61 грам по тони. Поред тога, лежиште остаје отворено на периферији, што указује на значајан потенцијал за истраживање минерала", наводи се у саопштењу компаније "EMX Royalty".
Предраг Мијатовић, заменик директора Геолошког завода Србије указује да потврда овог лежишта злата и бакра у Србији има велики значај, јер ће повећати резерве ових сировина и отворити могућност њихове даље експлоатације, те да ће, с друге стране, допринети повећању златних резерви Србије.
"У суштини ово лежиште које је потврђено је још ранијим геофизичким радовима из осамдесетих година обележено као простор великог новог лежиштта, иста је ситуација била и са претходним лежиштем које је откривено - Чукару Пеки", додаје Мијатовић.
Рудник Чукару Пеки отворен је 2021., након више од 15 година истраживања и припреме. Зато стручњаци објашњавају да сада потврђене резерве на налазишту Малка Голаја не морају бити и коначне, нити значи да ће ту и бити рудник.
"Од тих теоријских резерви до експлоатације шта ће се добити из тог лежишта проћи ће дужи временски период, а те толике резерве злата, бакра и сребра, питање је да ли се могу извадити, пошто би проценат искоришћења био би нешто више од 50 одсто", наводи Предраг Мијатовић, заменик директора Геолошког завода Србије.
Процењује се да Србија располаже са око 700 до 1.000 тона резерви злата. Међу највећим налазиштима су рудници - Чукару Пеки, Чока Ракита код Жагубице и локација на Рогозни код Новог Пазара, на којој се још раде истраживања.
Коментари