Последице прекида руског гаса – енергетски колапс у Молдавији, Словачка спрема одговор Украјини
Због обуставе транзита руског гаса кроз Украјину расту тензије. И док Брисел уверава да снабдевање чланица Уније није доведено у питање, словачки премијер Роберт Фицо завртање вентила сматра "саботажом" па Словачка, каже, спрема адекватан одговор Украјини. А Молдавију већ тресе енергетска криза.
Прекид испоруке руског гаса у источном делу Молдавије већ је затворио све фабрике сем произвођача хране - гаса нема, па сви прелазе на струју, а рестрикције су неминовне. У целој земљи је енергетски сектор у ванредном стању што брине грађане.
"Радим од куће и на мене ће то директно утицати јер сам код куће цео дан. Знамо како да се носимо са кризом, али што се тиче струје и гаса, ово је први пут да се суочавамо са овим економски", каже Јулијана из Молдавије.
Криза око транзита гаса кроз Украјину се закомпликовала и веома ће отежати Русима испоруку гаса Молдавији, каже Џонатан Ејл са Института "Руси" из Велике Британије.
"Треба приметити да су Руси одлучили да направе сасвим засебан спор, наводно око неизмирених дугова Молдавије. Из руске перспективе суштина је стварање енергетске кризе која се затим претвара у политичку", каже Ејл.
И у Словачкој која је остала без руског гаса стрепе од несташица. Братислава поново позива Брисел да реагује и припремају да адекватно одговоре Украјини.
"У уторак ће владина делегација учествовати на преговорима у Бриселу, где су украјински политичари имали дрскости да нам приговоре што смо спремни да предузмемо реципрочне мере, на пример обустављање извоза струје Украјини. По повратку из Брисела, сазваћу коалициони савет, Владу и преговараћемо које мере да предузимамо", рекао је Роберт Фицо, премијер Словачке.
Европски потрошачи већ се ослањају на течни ЛНГ гас и снабдевање из складишта. Стручњаци упозоравају да треба имати у виду да траспорт течног гаса бродовима захтева време и има ограничења која носе ризике по санабдевање.
"У том случају потребно је да се гас претвори у течно стање, на минус 162 степена и да тако кондензован буде сладиштен и транспортован. где је много мања запремина. Један метар кубни течног гаса је око 600 метара кубних у гасовитом стању", каже проф. Милорад Килибарда, декан Саобраћајног факултета у Београду.
Важно је повећати капацитете за складиштење гаса. Евентуални поремећаји у снабдевању гасом се преносе на цене свих других производа, а посебно струје.
"Ако буде била зима јача у јануару и фебруару можемо очекивати и ту један притисак који ће се наравно одразити на цене. Давдесет одсто електричне енергије у Европској унији се производи из гасних електрана. Оне су незаменљиве за ту производњу, скоро је 40 гигавата инсталисане снаге само у гасним електранама у Европи", каже Жељко Марковић, стрчњак за енергетику.
Подсетимо, половина течног гаса која се пласира на европско тржиште стиже из Сједињених Америчких Држава, део из Африке и Азије, али незванично - још је и велики удео руског ЛНГ-а негде око 15 одсто.
Коментари