Бајатовић: Неће бити гасне кризе и рестрикција, Србија је спремна за непредвиђене сценарије

Генерални директор Србијагаса Душан Бајатовић рекао је за РТС да грађани не треба да брину за количине гаса у Србији, и да остаје 770 евра за прикључке на гас, а број прикључака се повећава. У Србији неће бити гасне кризе, неће бити рестрикција, спремили смо у топланама, ако се нешто случајно деси, каже Бајатовић.

Енергетска безбедност Европе и даље је веома зависна од гаса - што директно за грејање што за рад гасних централа из којих се покрива најмање петина потрошње електричне енергије. Бугарска би могла да обустави транзит руског гаса у Србију.

Ово није први пут да бугарски министар енергетике Владимир Малинов, најављује такву могућност. Изјава бугарског министра долази након што су САД у новембру увеле санкције руској државној Гаспромбанци, којој су сви купци руског гаса до сада морали да плаћају своје трансакције, али је руски председник Владимир Путин 6. децембра укинуо тај услов. 

Генерални директор Србијагаса Душан Бајатовић рекао је да европска администрација тражи начине да прекине транспорт гаса, односно да се прилагоди ономе што хоће Американци.

"Американци хоће да избаце Русе са европског гасног тржишта, и да продају искључиво свој гас или да под изговором да Русима треба то ускратити јер воде агресивни рат против Украјине“, навео је Бајатовић.

Истакао је да смо безбедни сигурно до краја децембра, и напоменуо да је више земаља укључујући и Србију писало Стејт дипартменту, који усмеравају шта да се ради, а не дају опцију која би била алтернатива.

Новинарка РТС-а која прати енергетику каже да постоје и два разлога због којих Бугарска и неће увести санкције – а то је да тај гас који иде Турским током иде у Србију, Машарску и Босну и Херцеговину и Бугарска од тог гаса пуни добар део буџета.

Међутим, Бајатовић сматра да се ту не ради о великом новцу и да он није споран и истакао да иако се у Европи најављује енергетска криза Американци и да хоће не могу да направе довољан број бродова. Истиче да они гледају профит, а не то да ли се Европљани смрзавају.

Амерички циљеви

"Амерички циљ је да заменимо зависност Европе од руског гаса са зависношћу Европе од америчког гаса. То има своје геополитичке разлоге, а то што је скупље њима није вано", каже Бајатовић и истиче да је најскупљи гас онај који га нема. Истиче и да Србија по количинама гаса не треба да се брине сем ако неко не минира Турски ток.

Вранковићева подсећа да је Немачка забележила историјску потрошњу гаса, на шта се Бајатовић надовезао да је зато добра одлука Владе Републике Србије да изађемо из забране градње нуклеарних централа.

„Значи шта ће ту сада да се деси? Они ће да кажу, због великог учешћа ЦО2 у производњи електричне енергије у Србији, ваши производи ће имати посебне таксе. Ако имате посебне таксе, нећете моћи да извозите, зато што је ваша роба скупа, јер ће бити оптерећена са таксама 20, 30, 40, 50 одсто. Зато је добро да идемо на зелену агенду, колико је могуће, иако је то скупо. Одличан је потез да направимо бар две гасне централе - једну на руски гас у Новом Саду и једну на азербејџански гас, претпостављам, у Нишу“, истакао је Бајатовић.

Проширење складишта Банатски двор

Новинарка РТС-а напомиње да морамо да кажемо да смо у зимском периоду где много иде гаса за грејање, а друго и да је Европска унија и даље задржала, додуше на добровољном нивоу, 15 одсто штедње и то се у чланицама већ примењује. 

Бајатовић процењује да се Европа стабилизовала јер је Европа пала.

Он је истакао да Србија ради на проширењу складишта гаса у Банатском Двору и обезбеђивању додатних количина из Азербејџана.

"Уз нова улагања, повећаћемо капацитет складишта на 850 милиона кубних метара комерцијалног гаса, да производим у дану 12,5 милиона, уз дневно утискивање од 5,8 милиона кубика. Разговарамо и са партнерима из Русије, Азербејџана и Турске како бисмо осигурали континуитет снабдевања. У Србији неће бити гасне кризе нити рестрикција,“ закључио је Бајатовић.

четвртак, 12. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње