Пред Европом кључно питање снабдевања енергентима, још нема потпуне алтернативе руском гасу

Са падом температуре, на европском тржишту расте цена струје, а посебно гаса. И док Брисел рачуна на складишта и веће испоруке америчког течног гаса, чланице које зависе од руског увоза, за њега још немају адекватну замену. Из Истанбула, министрка Дубравка Ђедовић Хандановић поручује да је Србија добро снабдевена и поуздан је транзитни партнер.

Истанбулски енергетски форум "Изазови и могућности за отпорну будућност" је још један који поставља кључно питање - како обезбедити сигурност снабдевања енергијом.

После руско-украјинског сукоба покренути су бројни пројекти зелене и нукларне енергије, а још се траже алтернативни извори гаса.

"Ове седмице навршило се 1.000 дана руско-украјинског рата, сукоба који је приморао Европу да преиспита своју сигурност снабдевања и зависност од страних извора енергије. Са седам гасовода за природни гас, два ЛНГ терминала и 15 улазних тачака, Турска има потенцијал да постане једна од водећих светских енергетских трговинских чворишта", каже Реџеп Таип Ердоган, председник Турске.

Српска министарка енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић је предочила енергетске инвестиције Србије. Захваљући гасоводу Балкански ток имамо редован доток руског гаса а интерконкором Ниш-Софија обезбедили смо и азербејџански гас. И Турска је важан партнер на том путу.

"Ми смо транзитна земља, ми земље повезујемо и један део Азије са делом Европе. Гас се преко Србије и Балканским и Турским током допрема до земаља Југоисточне Европе. У том смислу смо битна тразитна земља", каже Ђедовић Хандановић.

Иначе, руски извоз гаса у Европу гасоводима је опао, али расту испоруке руског течног гаса. Из Брисела поручује да Европска унија може без руског гаса и енергије, а чланице које зависе од тог снабдевања, инсистирају да набавка енергената остане у националној надлежности, јер је то питање енергетске безбедности.

"За сада нисмо добили бољи предлог за замену руске енергије. Тако да одбијамо сваки покушај да се утиче на то како, одакле и од кога купујемо енергију. У Бриселу стално добијамо пацке због тога што се нисмо искључили из система дотока руске енергије. Али, око 87 одсто руског течног гаса стиже у западну Европу - Француску, Белгију и Шпанију", каже  Петер Сијарто, министар трговине и спољних послова Мађарске.

"Гаспром" је прошле седмице обуставио доток гаса Аустрији. Испоруке ће тећи украјинским гасоводом до краја ове године када се, према најавама, очекује потпуни прекид том трасом, јер Кијев није продужио уговор о транзиту.

субота, 23. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње