Јована има музеј чоколаде у Бечу, Катарина лековито биље код Бољевца – предузетнице деле исту муку, али и успех

Јована Мисаљевић отворила је музеј чоколаде у Бечу, а Катарина Милосављевић се бави органском производњом на имању у Тимочкој Крајини, недалеко од Бољевца. Ове две предузетнице самостално послују у две различите државе, али су им проблеми заједнички. И Јована и Катарина за РТС кажу да им је пут био трновит, али истичу да су упорност и вера у себе најважнији на путу ка успеху.

Рођена Београђанка Јована Мисаљевић завршила је два мастера на престижним универзитетима, а у Аустрију је отишла да свира клавир. Пут је навео, међутим, да са братом отвори највећи музеј чоколаде у Бечу у легендарном парку Пратер.

Мисаљевићева, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекла је да је пут до успешног пословања био тежак, као и да је савладавање немачког језика фундамент за било који посао у Аустрији.

"Нико вас не чека широм отворених руку да спроведете вашу идеју. Друштво у Аустрији је прилично затворено. Иако имате сјајну идеју, морате да се трудите да им представите пројекат да би га прихватили. Када вас упознају, међутим, уврсте вас као да сте њихови", прича Јована.

Напомиње да је потребна јака вера у себе ако желите да започнете било какав посао.

С друге стране, Катарина Милосављевић се бави органском производњом у Србији, познаје више од 100 аутохтоних биљака, сертификована је траварка, а вози трактор. 

Катаринина органска производња и живот у природи

Катарина Милосављевић каже за РТС да је пут био веома тежак, као и да на почетку није много знала о пољопривреди, с обзиром на то да је рођена у граду.

"Немате много људи од којих можете да сазнате како се негује лековито биље. Пронаћи место за биљку, која расте на Медитерану, веома је трновит пут. С друге стране, треба и однеговати биљку и познавати машине", истиче Милосављевићева.

Каже да се тим послом бави дванаест година, од петнаесте године истражује лековито биље, али се у град ипак не би вратила због пренасељености.

"Живот у природи и у складу с њом је много лепши. Може с времена на време да се побегне у град, али је живот у природи много здравији, а и за одрастање деце", наводи Милосављевићева.

Као циљ истиче улазак на европско тржиште, јер користи искључиво српске биљке, попут смиља, хајдучке траве, жалфије и невена, за прављење козметичких производа.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње