Потписан уговор са ЕБРД – десет топлана у Србији уводи обновљиве изворе енергије
Председница Европске банке за обнову и развој, која је са уложених више од девет милијарди евра кроз 355 пројеката највећи институционални инвеститор у Србији, у посети је Београду. Првог дана, Одил Рено-Басо разговарала је са председником државе и премијером о најважнијим пројектима у области енергетике и инфраструктуре, реформама, Плану раста за Западни Балкан, Експу 2027. Влада Србије и ЕБРД потписали су уговор о увођењу обновљивих извора енергије у 10 топлана.
У Богатићу ће котларнице на угаљ заменити геотермална енергија. У Новом Пазару и Крушевцу топлотне пумпе ће користити отпадне воде. Неке топлане прелазе на грејање соларном енергијом.
Председница ЕБРД Одил Рено-Басо каже да, с обзиром на зависност српског даљинског система грејања од фосилних горива и његову енергетску неефикасност, тај пројекат означава прекретницу: побољшаће квалитет животне средине, посебно зими када је загађење највеће, али и енергетску безбедност Србије.
Дубравка Ђедовић Хандановић, министарка рударства и енергетике истиче да ће, реализацијом свих планираних пројеката, производња топлотне енергије из обновљивих извора бити удвостручена, уз значајно повећање енергетске ефикасности и смањење емисије угљен-диоксида. “И да прелазимо на оне изворе обновљиве енергије које имамо код нас, а то су енергија сунца, воде, геотермална енергија“, додаје Ђедовић Хандановић.
Пројекат је вредан четрдесет и по милиона евра. Од тога десет и по милиона евра бесповратно дају Швајцарска, Аустрија и Европска унија.
Министар финансија Синиша Мали каже да Србија показује колико се променила у нечему што се данас зове зелена агенда, обновљиви извори, нешто што потпуно мења свет.
"Све што радимо, укључујући и ове пројекте за које смо данас потписали споразум, део су великог програма Србија 2027", додаје Мали.
Део пакета је и донација од два и по милиона евра субвенција за енергетску обнову јавних зграда.
Коментари