Шта је потребно за успех на кинеском тржишту - од 1. јула почиње примена Споразума о слободној трговини
Најважнији елементи Споразума о слободној трговини Србије и Кине чија примена почиње 1. јула, представљени су компанијама заинтересованим за излазак на то тржиште. Из ресорног министарства најављују помоћ и обилазак српских привредника, како би их подстакли да искористе прилику, за коју кажу да се не сме пропустити.
На листи споразума о слободној трговини између Србије и Кине готово 20 хиљада производа. Више од половине већ од 1. јула, без царине спремно за увоз и извоз.
"Ако се ми не укључимо први, ако наш пословни свет, наша пословна заједница не препозна одмах ову шансу, не отвори компаније и не прилагоди производњу, доживећемо да људи из региона из Европе, широм света дођу овде и искористе тај споразум", упозорава ресорни министар Томислав Момировић.
Софија Ли из "Линглонг интернешнела" сматра да ће споразум донети више робе и материјала и за кинеске и за српске компаније.
"Сматрам да српски привредници морају да ураде доста припрема за развој тржишта у Кини и све док буду имали добре производе, опстаће на том тржишту", наводи Лијева.
Споразумом са Кином, Србија у Европи, поред Грузије и Швајцарске, предвиђају упућени, ствара нову инвестициону климу и прилику за заједничке компаније, првенствено са европским партнерима. Наглашавају да је важна чињеница да више од 50 одсто производа, који се пласира у Кину, мора да буде произведено у Србији.
Михајло Весовић из Привредне коморе Србије каже да су цене логистике у трговини са Кином тренутно веома стабилне, истичући да је веома важно размишљати стратешки.
"Иницијатива 'Један појас и један пут' омогућава да транспорт и трговина између Кине и Србије и генерално Европе буду што ефикаснији, јефтинији и пре свега конкурентни", напомиње Весовић.
Директор београдског Института за појас и пут Др Бојан Лалић истиче да су преко десет хиљада позиција за извоз у Кину и преко осам хиљада за увоз гаранција једног широког дијапазона и могућности и да свака могућност мора бити претворена у резултат.
На палетама пут Кине, већ 1. јула кренуће без царине разне врсте рибе, пасуљ, свеже воће и поврће, фармацеутски производи, седишта за аутомобилску индустрију. Тржиште Кине има милијарду и четристо милиона становника.
Коментари