Михаиловић: Железара у Смедереву гради постројења која ће смањити загађење

Цена злата почетком 2024. године задржава рекордан прошлогодишњи ниво и износи више од 2.000 евра за унцу. Корона, енергетска криза и ратна жаришта утицали су на светско, а посебно европско тржиште метала. Извршни директор производње "ХБИС Србија" Владан Михаиловић каже за РТС да је због поремећаја индустрије угашена висока пећ један смедеревске железаре, али да је производња и даље више од 1,1 милиона одливених слапова. Компанија је суочена са бројним еколошким изазовима, а Михаиловић тврди да се ради на изградњи постројења која ће смањити загађење.

Извршни директор производње "ХБИС Србија" Владан Михаиловић наводи да је – с обзиром на то да је дошло до поремећаја светског, а посебно европског тржишта метала – производња метала у смедеревском постројењу "ХБИС Србија" нешто виша од 1,1 милиона одливених слапова, али и да је средином 2023. заустављен рад високе пећи један.

"Производњу смо наставили са високом пећи два, а на домаће тржиште смо пласирали око 35 одсто наших производа. У земље бивше Југославије смо извезли око 10 одсто, док је остатак пласиран у земље централне и југоисточне Европе Немачку, Италију, Аустрију, Пољску и Француску", каже Михаиловић.

Наводи и да су у компанији "ХБИС Србија" спремни да поново покрену и високу пећ један, уколико тржиште челика и потребе купаца то буду захтевали и подсећа да су многи конкуренти такође делимично обуставили производњу због тржишних потешкоћа.

Еколошки изазови

Железара је у марту 2022. отворила ново еколошко постројење, а Михаиловић истиче да је нова агломерација изграђена по, тврди, најсавременијој технологији у производњи синтера, што доприноси побољшању еколошких стандарда. 

"Нова агломерација користи искључиво високопећни гас уместо природног гаса и опремљена је најсавременијим постројењима за пречишћавање гасова", наглашава директор производње "ХИБС Србија".

Међутим, железара се и даље суочава са еколошким изазовима, а кинески власник се уговором обавезао на решавање проблема загађења. 

Михаиловић наглашава да су у компанији потпуно посвећени унапређењу квалитета животне околине и да се процеси прилагођавају строгим захтевима Европске уније.

Као пример наводи да ће "ХБИС Србија" у 2024. изградити заштитни зид око отвореног складишта сировина, чиме ће се, истиче, омогућити смањење емисије ситнијих фракција руде приликом истовара.

"У претходном инвестиционом циклусу уложили смо више од 300 милиона евра у пројекте побољшања квалитета животне средине и енергетске ефикасности. Наредни циклус ће бити знатно већи", наглашава саговорник РТС-а.

Загађење и црвена прашина

Села Радинац, Раља и Враново код Смедерева деценијама указују на црвену прашину која их засипа из оближње железаре, а представник "ХБИС Србија" каже да комапнија у конкретном случају планира да изгради конвертор број четири који ће имати електростатичко пречишћавање коменторских гасова.

"То је такозвано суво пречишћавање у односу на садашње влажно пречишћавање гасова, а такође ћемо изградити постројење за складиштење конверторског гаса, који ће служити и као енергент за остала постројења", закључује извршни директор "ХИБС Србија" Владан Михаиловић у разговору за РТС.

недеља, 17. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње