Читај ми!

Женско преузетништво у Србији у протеклих десет година – одакле смо кренули, а где смо стигли

У протеклих десет година женско предузетништво у Србији је напредовало, али то још није задовољавајуће, показују резултати студије коју су представили Амбасада Немачке, Немачко-српска иницијатива за одрживи раст и запошљавање и Агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена. Студија је рађена у оквиру пројекта "Кључни кораци ка родној равноправности”.

Са нешто мање од 45 година, удата са двоје деце, факултетски образована и са професионалним искуством то је профил предузетнице данас.

Од колегиница пре једне деценије издваја их жеља за осамостаљивањем, остваривањем неке идеје, увећањем профита, а не као што је то било некада – као једини начин да се запосле.

"Предузетништво не почиње након завршетка студија, већ у школи и пре тога, подстицањем девојака да преузму иницијативу, да буду лидерке, јер имају капацитете и таленат за своју будућност“, поручила је амбасадорка Немачке у Србији Анке Конрад.

Жена је све више у секторима економије знања и неким до скоро традиционално мушких делатности, попут грађевинарства или саобраћаја и складиштења.

Све је више и фирми са више од десет радника. Такође, сада предузетнице излазе из оквира локалног тржишта, укључујући се у извоз.

"Више жена предузетница повезно је са растом економије. Неопходне промене се могу остварити само кроз структурни приступ и само ако се сви укључе“, нагласила је заменица шефа Делегације ЕУ Пламена Халачева.

Неке нове жене и неки нови послови

Као проблеме сада наводе проналажење радне снаге, тешко ношење са монополима. Из Студије о женском предузетништву – десет година после, међутим, види се још нешто.

"Сада ми говоримо о неким новим женама и неким новим бизнисима. Значи survival rate или опстанак женских предузећа није посебно дуг, и на то треба да обратимо изузетно велику пажњу”, напомиње Милана Рикановић, директорка УН Вомен – Србија (UN Woman – Агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена).

Забрињава што се смањује број младих предузетница, са 13 одсто у 2011. години на мање од 5 одсто. То указује да је младим женама потребна подршка.

"Никако не треба да исти животни догађај, а то је рођење детета, буде било какав основ за разликовање за било коју жену и то је нешто што би заиста требало што пре да довршимо", истиче повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.

Ових дана довршиће се усвајање Измена и допуна закона о финансијској подршци породицама са децом. Коначно ће предузетнице да се изједначе са другим запосленим женама, па ће и њихови партнери као други очеви моћи да користе плаћено одсуство након трећег месеца од рођења детета.

"Такође је новим законским изменама омогућено да и жене предузетнице након рођења трећег и сваког наредног детета имају породиљско одсуство две године. Наравно и њихови супружници, уколико се они тако договоре“, каже министарка за бригу о породици и демографију Дарија Кисић.

Упркос проблемима, предузетнице су оптимистичне. Планирају повећање производње, више запослених и повећање њихових плата, али и профита.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње