Извор: РТС, Фонет

Пет месеци од пада надстрешнице у Новом Саду – комеморативни скупови у више градова, блокада Трошарине у Београду

Настављају се блокаде, протести и одавање поште страдалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду. Данас се навршава пет месеци од пада надстрешнице. Комеморативни скупови одржани су у Новом Саду, Нишу, Чачку, Београду. Део гимназијалаца и средњошколаца, уз подршку појединих професора, наставника и других грађана, три и по сата блокирао је део моста "Газела" у Београду, у смеру ка Новом Саду, у склопу протестног скупа "Нисмо се шалили". Протестни скупови и у Врању, Прокупљу, Краљеву. Студенти београдског ФОН-а блокирали Трошарину.

Студенти београдског ФОН-а блокирали Трошарину

Студенти у блокади Факултета организационих наука (ФОН) вечерас су, као што су и објавили на друштвеним мрежама, блокирали кружни ток на Трошарини јер је данас током одавањa поште страдалима испред овог факултета замало прегажена њихова колегиница.

"Данас је 5 месеци од пада надстрешнице. На овај дан је током шеснаестоминутне тишине, испред ФОН-а, замало прегажена наша колегиница. Ово се десило пред полицијом“, стоји у њиховој објави на друштвеним мрежама као и да "ово није први пут да се дешавају слични инциденти и да је време да институције озбиљно схвате сигурност студента".

"Захтеви нису испуњени. Вечерас блокирамо Трошарину“.

Студенти праве буку, скачу и узвикују "Ко не скаче тај је ћаци" и "пумпај", а развили су транспарент на коме пише "Србија је наша држава".

Студенти, којима су се на блокади прикључили и грађани, према најави би требало да остану на Трошарини два сата.

Саобраћај је у овом делу града блокиран, а блокади се прикључило и неколико бајкера.

На Трошарини је и саобраћајна полиција.

Протестни и скуп подршке испред РТК-а у Крушевцу

Део грађана Крушевца и функционера опозиције протестовао је испред зграде локалне Радио-телевизије Крушевца, реагујући на јучерашње гостовање министра одбране Братислава Гашића на тој телевизији.

Учесници протеста су се одазвали на позив који је претходног дана кружио друштвеним мрежама, а на који су реаговале и поједине присталице Српске напредне странке. 

Тако су присталице СНС-а од 18.00 биле испред РТК-а, како би пружиле подршку Гашићу, док су опозициони представници и други грађани код зграде телевизије били око 19 часова. 

Између две супротстављене стране стајало је обезбеђење, а догађај је протекао без инцидената.

Одржан комеморативни скуп испред Железничке станице у Новом Саду

Поводом пет месеци од трагедије у Новом Саду, на позив студената у блокади, одржан је комеморативни скуп испред Железничке станице, а претходно је улицама града организована и шетња сећања на жртве.

Шетња Булеваром цара Лазара и Булеваром ослобођења је прошла у тишини.

Након доласка на место трагедије студенти су оставили 16 белих букета за 16 жртава, а на ограду су постављена имена жртава.

У 20.52 одржано је 16 минута тишине током којих се на сваки минут испаљивала по једна од укупно 16 сигналних ракета за 16 жртава пада надстрешнице, а код сваке је прочитано и име жртве.

Шетња сећања на жртве пада надстрешнице почела је нешто након 19 часова у кампусу, а завршена је после 21 час након одавања поште страдалима.

Краљево, матурантски перформанс на Тргу српских ратника са 16 белих кишобрана

"Пет месеци. Ниједан одговор“, стајало је у позиву пленума матураната Гимназије у Краљеву грађанима на протест одржаном вечерас на платоу испред градске куће и улицама града.

Протест је одржан поводом обележавања пет месеци од пада надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду.

Након шеснаестоминитне тишине у обраћању окупљенима, речено је да је ово борба за истину, за све генерације и будућност која ће трајати до испуњења свих захтева студената. Матуранти поручују да их подржавају њихови наставници, родитељи и све већи број грађана.

На крају протеста изведен је матурантски перформанс на Тргу српских ратника са симболичних 16 белих кишобрана.

Економски факултет у Београду: Деканка Жаклина Стојановић саслушана у Полицијској управи

Економски факултет у Београду саопштио је да је деканка Жаклина Стојановић данас саслушана у београдској Полицијској управи, по изричитом налогу Првог основног јавног тужилаштва, при чему је обавештена да саслушање мора бити обављено два сата од тренутка телефонског позивања.
Kако се наводи у саопштењу, на молбу да се због раније заказаних службених обавеза саслушање одложи за наредни дан, одговорено је да то мора бити данас или ће бити упућена патрола на адресу пребивалишта. Деканка се одазвала на позив и дала је потребне информације поводом кривичне пријаве због наводно извршеног кривичног дела повреда равноправности, из члана 128 Kривичног законика.

"Сматрамо да у конкретном случају није било разлога који оправдавају овакав вид позивања, а поготово стављање у изглед упућивања патроле декану Универзитета у Београду. Kао оправдање оваквог полицијског поступања наведен је директан налог Првог основног јавног тужилаштва у Београду, при чему не видимо оправдани разлог ни за такав налог, нити за такву хитност", саопштено је са Економског факултета.

Наводи се да ову кривичну пријаву Декански колегијум Економског факултета Универзитета у Београду препознаје као додатни притисак на Факултет и академску заједницу, због принципијелне подршке коју пружају испуњавању студентских захтева.

Протест Синдиката балетских играча испред Народног позоришта у Београду

Протест чланова Синдиката балетских играча "Зашто је отказан балет Лабудово језеро?" одржан је вечерас испред Народног позоришта у Београду. 

Овај протест балетских играча Народног позоришта је њихово подсећање зашто су у штрајку други пут за месец и по дана. 

Отказане су балетске представе „Гусар“ и „Лабудово језеро“ заказане за 27. март и за 1. и 3. април. У саопштењу су раније навели да је то њихов одговор на „потпуни прекид дијалога и затварање министарства на наш покушај за побољшањем материјалног и социјалног статуса балетских уметника“.

„Балет је врхунска уметност младих, професионални век је изузетно кратак, и наша борба је првенствено у својству обезбеђивања праведних услова рада за нове генерације“, пише у саопштењу.

Сматрају да њихова плата не сме бити испод републичког просека.

Подсетили су да Београдски балет траје већ 102 године и „представља како културне, тако и моралне вредности којима тежимо“.

Први штрајк Синдиката балетских играча Народног позоришта био је у фебруару када су се одазвали позиву студената на обуставу рада.

Млади Врања испред зграде Поште у шеснаестоминутној тишини

Неформална група „Млади с југа” обележила је данас у Врању пет месеци од трагедије у Новом Саду, где је у обрушавању надстрешнице на Железничкој станици 1. новембра прошле године погинуло 16 особа.

Млади Врања су шеснаестоминутном тишином испред зграде Поште, на делу централног градског трга, одали пошту жртвама новосадске трагедије.

Око 50 младих Врањанки и Врањанаца је у рукама држало по један цвет, а у рукама једне девојке био је транспарент на коме је писало: "Ни 5, ни 155, ни 1555 месеци није довољно када се боримо за правду".

Млади су затим у порти Саборног храма Свете Тројице у Врању запалили свеће за жртве трагедије у Новом Саду.

Грађани Прокупља на Тргу топличких јунака

На Тргу топличких јунака у Прокупљу, грађани су одржали први збор, на коме су упознати са начином рада, овог oблика грађанског окупљања.

Присутни грађани су одали пошту настрадалима испод надстрешнице Железничке станице у Новом Саду, пружена је подршка студентским захтевима, а формиране су и радне групе за подршку несметаном раду збора грађана у наредном периоду.

Наредно окупљање грађана заказано је за недељу дана, у Градској кући или испред ње, у зависности да ли ће бити одобрено коришћење просторија за ове намене.

Опширније Краће

У Чачку и вечерас одржана блокада кружног тока "код Цара"

Чачани су и вечерас уз гласну музику, пиштаљке и вувузеле правили буку и блокирали кружни ток "код Цара" у ширем центру града где се укршта пет фреквентних улица.

У Новом Саду почела Шетња сећања на жртве пада надстрешнице

Шетња сећања на жртве пада надстрешнице почела је нешто након 19 часова у Новом Саду.

На комеморативни скуп, поводом пет месеци од трагедије, позвали су новосадски студенти у блокади, а након шетње Булеваром цара Лазара и Булеваром ослобођења окупљени ће одати пошту жртвама испред Железничке станице, где је у 20.52 планирана 16-минутна тишина за страдале.

Припремили Милица Милосављевић, новинари и сниматељи РТС-а

Европски суд за људска права: Примљен одговор Србије о наводима о могућој употреби соничног оружја

Европски суд за људска права обавестио је организације цивилног друштва да је у понедељак примио одговор Србије о наводима о могућој употреби соничног оружја на протесту у Београду 15. марта, саопштио је данас Београдски центар за људска права.

Суд у Стразбуру позвао је организације цивилног друштва да до 8. априла доставе коментаре на одговор државе.

У истом року, до 8. априла, Европски суд за људска права је позвао и Србију да достави своје коментаре на поднесак који су организације цивилног друштва суду доставиле у понедељак, обавестивши Суд о здравственом стању подносилаца захтева.

Европски суд за људска права је 24. марта од Србије тражио да се изјасни о томе да ли су на протесту 15. марта коришћена недозвољена средства против демонстраната, какав је правни основ за наводно коришћење такве врсте оружја и које су мере заштите од арбитрарне употребе таквих средстава.

У саопштењу се наводи да ће организације цивилног друштва наставити да помажу грађанима у утврђивању истине о догађају од 15. марта, штитећи њихова права и интересе у поступцима пред међународним и домаћим телима.

Из тог разлога, упркос јасном интересовању јавности за садржај одговора Србије, у овој фази поступка нове информације објавићемо после 8. априла, пошто поднесемо коментаре на одговор државе, наводи Београдски центар за људска права.

Завршена блокада моста "Газела"

Средњошколци у блокади и грађани који су се окупили на мосту "Газела" окончали су у 19 часова блокаду те саобраћајнице након три и по сата.

Ђукић Дејановић: После 15. априла нема смисла говорити о надокнади наставе на факултетима

Министарка просвете у техничком мандату Славица Ђукић Дејановић изјавила је да је 15. април последњи термин да факултети у блокади почну да раде и да се спасе академска година, а да после тог датума скоро да нема смисла разговарати о надокнади наставе и испита.

Ђукић Дејановић је за ТВ Прва рекла да није добро што многи факултети не раде и што неки, како каже, немају намеру ни да разматрају могућност надокнаде наставе и нагласила да су, ако факултети ускоро не почну да раде, угрожене две академске године.

''Ако се не надокнади пропуштено, а заиста је 15. април последњи термин, иза тога скоро да више нема смисла разговарати о надокнадама'', рекла је Ђукић Дејановићева.

На питање шта ће се дешавати ако се студенти не врате на факултете после 15. априла, Ђукић Дејановићева је навела да студије у нашем систему образовања нису обавезне, али да увек постоји могућност да се друге институције укључе у решавање тог проблема.

"Али то онда није проблем образовања, него правосуђа и разних негативних консеквенци, што заиста не бисмо желели. Крагујевачки универзитет, на пример, разматра могућност на свим факултетима кад треба почети са надокнадама и продужиће школску годину, бар су тако рекли", рекла је Ђукић Дејановићева.

Опширније Краће

Скуп подршке просветним радницима у Смедереву

Форум смедеревских школа организовао је скуп подршке просветним радницима под паролом "1. април није шала, не дозволимо да нам школство буде првоаприлска шала", на више локација у Смедереву. 

Окупљање је почело испред средње Техничке школе, а потом су учесници протеста шетали до основних школа "Др Јован Цвијић" и "Доситеј Обрадовић". 

На Царини ће бити одржано и 16 минута тишине за страдале у паду надстрешнице на Главној железничкој станици у Новом Саду.

Блокада моста у Лесковцу

Студенти Технолошког факултета позвали су суграђане на "Кафицу око моста" са поруком "Свима је доста".

Мост преко Ветернице на Булевару ослобођења блокиран је у 13 сати као и део Булевара. У склопу блокаде организоване су разне креативне радионице за најмлађе и активности у којима поред студената учествују њихови професори са факултета и просветни радници.

На ограду моста положено је 18 белих ружа за жртве у Новом Саду и Лесковчане, седамнаестогодишњег Андрију и седмогодишњег Александра.

До краја акције у 17 сати, која има и хуманитарни карактер, планирано је одавање поште осамнаестоминутном тишином и блокада Нишке и улице која води ка болници. За возила Хитне помоћи остављена је брза трака. Скуп обезбеђује полиција.

"Конкретно смо покренули ову акцију да бисмо пробудили што више људи у Лесковцу, радили смо доста протеста овде, међутим, људи су се помало успавали у последње време и стварно се трудимо да пробудимо што више људи и да једноставно не заборавимо због чега смо све ово покренули. Порука је да не треба да одустанемо тако лако и да пумпамо до краја, а крај је? Па видећемо, надамо се да ће бити како смо ми пожелели", каже Јована Аврамовић, студенткиња Технолошког факултета у Лесковцу.

Део средњошколаца блокирао "Газелу" у смеру ка Новом Саду

Део београдских гимназијалаца и средњошколаца блокирао је део моста "Газела", у смеру ка Новом Саду, око 15.30, са идејом да на три сата блокирају ауто-пут код Мостарске петље у склопу протеста под слоганом "Нисмо се шалили". 

Скуп су подржали поједини наставници, професори и грађани.

Колону је обезбеђивала саобраћајна полиција, која је такође зауставила саобраћај на појединим прилазима мосту.

Протестна колона излази на мост "Газела" из правца Кнеза Милоша

Протест “Ми се не шалимо! И даље блокирамо” у Крагујевцу

Под паролом “Ми се не шалимо! И даље блокирамо” студенти у блокади Универзитета у Крагујевцу, ученици и грађани данас на пет сати, од 11 до 16 часова, блокирају две прометне раскрснице – код Великог парка и на Малој Ваги. Пет месеци од пада надстрешнице и пет сати блокада.

На појединим местима постављени су шатори и штандови са кафом и чајем, а са разгласа се пушта музика. Раскрсницу код Великог парка су блокирали матуранти Економске, Медицинске и Прве техничке школе и студенти Факултета инжењерских наука и Природно-математичког факултета.

У блокади на Малој Ваги учествују матуранти Прве и Друге крагујевачке гимназије, као и матуранти Средње школе "Кнез Александар Карађорђевић“ и студенти Крагујевачког универзитета.

Протест у Шапцу

У Шапцу и данас, шеснаестоминутна тишина за настрадале на Железничкој станици у Новом Саду и блокада раскрснице у центру града.

Затим је организована шетња до Одсека за васпитаче и медицинске сестре васпитаче у знак подршке студентима Академије струковних студија у блокади и њиховим захтевима.

Осим студената, тамо их је сачекао и део професора и матуранти Школе примењених уметности који су на јучерашњем пленуму изгласали наставак блокаде.

Студенти у блокади су нагласили да од својих захтева неће одустати, да су против "хибридног" модела наставе, и најавили за четвртак дужу шетњу од Пољопривредне школе, хуманитарни базар и турнир у малом фудбалу.

Опширније Краће

Цвеће и свеће за страдале на Железничкој станици

Грађани и представници новосадске опозиције одали су данас пошту страдалима у паду надстрешнице на Железничкој станици, поводом пет месеци од трагедије у којој је живот изгубило 16 људи, а једна особа је тешко повређена.

Окупљени су палили свеће и остављали цвеће и играчке, а у 11.52 уследило је 16 минута тишине, за страдале. Раскрсница код станице током тишине је била блокирана, а развијен је и транспарент: "5 месеци (од) злочина, 0 одговорности, 1.000 година робије следи".

У Новом Саду ће, на позив студената у блокади, вечерас бити одржана и шетња сећања на жртве пада надстрешнице. Окупљање у кампусу заказано је за 19 часова, а затим ће Булеваром цара Лазара и Булеваром ослобођења кренути комеморативна шетња до Железничке станице, где је у 20.52 планирана 16-минутна тишина за страдале. 

Тишина у Чачку

Као и ранијих дана, Чачани су шеснаестоминутном тишином одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду испред зграде Гимназије.

Накратко је блокирана и раскрсница испред школе.

Комеморативни скуп у Нишу

Поводом 1. априла, када се навршава пет месеци од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти, професори, ђаци и грађани Ниша мирном протестном шетњом дошли су до Железничке станице где су шеснаестоминутном тишином одали пошту жртвама.

На сваки минут додавана је по једна бела ружа за сваког настрадалог, а протестни скуп је, из пијетета, одржан је без уобичајене буке.

Учесници су позвани да се уздрже од било каквих политичких и било које других активности јер је искључиви циљ скупа одавање поште жртвама.

Студенти у блокади настављају са акцијама док њихови захтеви не буду испуњени. Протестују скоро пет месеци, тражећи одговорност за пад надстрешнице у Новом Саду и погибију 16 људи.

Грађани Ниша протестовали су 31. марта испред Основног суда због напада на Наталију Јовановић, деканку Филозофског факултета Нишког Универзитета, који се догодио 30. марта.

Последње суботе у марту одржан је шесточасовни протест испред Информера.

Грађани и студенти окупили су се 24. марта, на годишњицу почетка НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, испред Генералштаба и Уставног суда у Београду. Изразили су незадовољство због тога што је Генералштабу одузет статус културног добра. Од Уставног суда затражили су оцену уставности такве одлуке Владе.

У недељу, 23. марта, у Новом Саду је био Дан жалости због смрти Вукашина Црнчевића, који је после четири месеца и три недеље подлегао повредама задобијеним у паду надстрешнице.

У Чачку је истог дана одржан протест грађана на који су их позвали студенти Факултета техничких наука у блокади због догађаја од суботе 22. марта на Градском тргу када су, како су навели, нападнути студенти тог факултета. Неколицина учесника протеста разбила је врата градске управе у Чачку и ушла у зграду. Полиција је саопштила да је идентификовано шест особа. Окупљени су током протеста шетали градским улицама, правили буку и гађали јајима седиште Градског одбора СНС-а.

У Нишу је у петак увече 21. марта дошло до инцидента испред места где је требало да буде одржана трибина Српске напредне странке. Окупљени грађани су чланове СНС-а гађали јајима, каменицама и поливали водом. Нападнут је градоначелник Ниша Драгослав Павловић као и други чланови СНС-а који су хтели да присуствују страначкој трибини. Тада су приведена и тројица студената

Студенти су претходних дана пружили и подршку просветарима који су протестовали испред Министарства просвете и зграде РТС-а у среду 19. марта. Просветни радници траже од Јавног сервиса да о њиховим захтевима извештава објективно, истинито и правовремено, као и да "стану на страну грађана" и извештавају о њиховим захтевима у Другом дневнику. Протест су подржали и средњошколци, као и део радника РТС-а.

Запослени на Медицинском факултету у Београду ступили су у штрајк који ће, како су рекли, трајати до испуњења студентских захтева.

Студенти и грађани су у понедељак 17. марта после Ургентног центра у Београду, протестовали испред Министарства здравља, пошто је Ургентни центар осудио "ширење панике" о здравственом стању људи после инцидента у Улици краља Милана када је још необјашњен звучно-ваздушни удар уплашио и растерао демонстранте у петнаестоминутном одавању поште настрадалима у Новом Саду. Ургентни центар је навео да је радио "уобичајено", а амбуланте "нису биле преплављене" пацијентима са симптомима "звучног удара". 

Студенти у блокади траже од Лекарске коморе Србије да "сваки здравствени радник који је учествовао у таргетирању пацијената, ускраћивању здравствене неге и политичком етикетирању појединаца, чиме је директно прекршена Хипократова заклетва, одговара за своје поступке", наводи се у саопштењу.

Велики број грађана из целе земље одазвао се на студентски протестни скуп под слоганом "15. за 15" у центру Београда 15. марта. 

Километарске колоне аутомобила су у суботу, 15. марта, од јутарњих часова пристизале у престоницу Србије, а формално организовање дугих пешачких колона ка централним тачкама окупљања почело је нешто после 10 часова ујутру из свих праваца града.

Иако је првобитно Скупштина Републике Србије била најављена за централно место окупљања, Трг Славија је у два наврата током дана проглашен за алтернативно место централног програма скупа "15. за 15", из безбедносних разлога – због окупљених око Удружења Студенти 2.0 који су боравили и тог дана у Пионирском парку.

И поред тога, на више локација у центру Београда дошло је до инцидената и међусобне туче једног дела учесника протеста, а данима после протеста јавност је заинтересована за случај у Улици краља Милана када је петнаестоминутна тишина која је почела у 19.00 прекинута четири минута раније због звучно-ваздушног удара о којем сведоче очевици, међу којима је одређен број затражио лекарску помоћ.

Док се у делу јавности спекулише о употреби звучног средства за разбијање демонстрација, полиција, Војска и БИА, демантују да је тако нешто употребљено 15. марта.  

Београђани су у петак дочекали бициклисте и колоне студената пешака из више градова и крајева Србије који су учествовали у вишедневном маратону "Марш за Србију", како би стигли на велики скуп "15. за 15" у Београду.

Студенти у блокади су 11. марта у 21 сат окончали 22-часовну блокаду улаза у зграду Радио-телевизије Србије у Таковској 10 и Абердаревој 1, која је почела 10. марта, око 22.30. Истовремено, била је блокирана и зграда Радио-телевизије Војводине.

Наставили су са блокадама факултета и ректората после студентско-радничког протеста "Раме уз раме – студенти и радници" који је одржан за викенд. У Нишу је одржан студентски протест "Ружа правде", док су је у Новом Саду био протест под називом "Шта жене знају са јајима".

Два дана раније је организована шетња "Кругом двојке" у Београду и протест испред зграде РТС-а.

Део студената у блокади и грађана који су били на протесту испред РТС-а дошли су до Пионирског парка и скандирали и звиждали окупљенима у Удружењу "Студенти 2.0" који, како наводе, желе да похађају наставу и који су од четвртка под шаторима у Пионирском парку. Кордон полиције стајао је између две групе студената и грађана.

Поред свакодневних протестних шетњи и одавања поште настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, широм Србије, одржан је и велики протест "Студентски едикт" у Нишу, 1. марта, четири месеца после пада надстрешнице у Новом Саду  када су студенти из више праваца у вишедневном маратону пешке стигли у Ниш на протест који је трајао 18 сати.

Студенти траже одговорност за трагедију у Новом Саду 1. новембра, када је 16 особа погинуло, а двоје људи је тешко повређено.

Протест у Нишу уследио је после великог скупа студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу

Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су и 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.

Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици, 1. и 2. фебруара, организована је и студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати

Неколико дана пре, истим поводом, студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.

У међувремену – студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије – настављају и са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.

Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.

Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.

Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија Српске напредне странке у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тада тукли студенте палицама и песницама.  Студенткиња која је том приликом теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.

У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, више приватних факултета и неколико високих струковних школа.

Потписима студентске захтеве су подржали одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије, која је била у тродневном штрајку, а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада подршку пружају и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци.

Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.

Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије.

Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, са једне, и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва са друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.

Читај ми!