понедељак, 31.03.2025,
11:52 -> 15:57
Настављају се блокаде, протести и одавање поште страдалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду. Студенти појединих београдских факултета одали пошту страдалима код Правног факултета. Управа Филозофског факултета у Нишу најоштрије осудила напад на деканку Наталију Јовановић. Протести подршке повређеној деканки у Нишу, Крагујевцу, Новом Саду и Београду. Београдска филхармонија саопштила је данас да се након три недеље штрајка враћа концертним активностима, штрајкачки одбор Филхармоније навео је да захтеви нису испуњени, али да музичари не треба да "умру од глади". Студенти Техничког факултета у Зрењанину блокирали ЈКП Водовод и канализацију.
Завршен протест “Кампања насиља мора да стане”, за 4. април најављен велики скуп
Протест “Кампања насиља мора да стане”, који је почео испред Ректората, завршен је позивом на велики протест који ће се у Београду одржати на Дан студената 4. априла.
Након шеснаестоминутне тишине код тужилаштва у Немањиној колона студената и грађана истим путем вратила се на Студентски трг.
Колона је застала испред Палате науке где су се чули узвици “Наука је наша” и други пут испред Студентског културног центра (СКЦ).
Протест је организован у знак подршке деканки Филозофског факултета у Нишу Наталији Јовановић, које је у недељу нападнута ножем.
Опширније
Краће
Студенти и грађани испред тужилаштва у Немањиној
Колона у којој је више стотина студената и грађана, који су шетали од Студентског трга, стигла је испред зграде у којој се налази зграда тужилаштва у Немањиној улици.
Саобраћај у Немањиној на потезу од Славије до зграде Владе је затворен. Грађани су развили транспарент “Солидарност – слобода – правна држава”.
Фото: РТС
Грађани Ужица испред Градске куће на позив здравствених радника
На позив здравствених радника, грађани Ужица окупили су се у 18 часова испред Градске куће, како би исказали подршку студентима.
Након шеснаест минута тишине окупљеним грађанима обратили су се представници Завода за јавно здравље, Апотекарске установе Ужице, као и просветни радници и студенти.
Подсетили су да, како истичу, студентски захтеви нису испуњени и да су здравство и просвета једни од оснивних стубова друштва, а они су, како кажу, озбиљно урушени.
Након тога су се протестном шетњом упутили Улицом Димитрија Туцовића, Страхињића Бана, Краља Петра I и Обилићевом, направивши на тај начин кружну стазу до Трга партизана, на коме су након два сата и завршили окупљање.
Протест против насиља у Александровцу
На позив студената Жупе у центру Александровца организовано окупљање грађана у знак протеста због напада на деканку Филозофског факултета у Нишу и насиља над осталим просветним радницима и студентима, који су у претходном периоду, како су истакли организатори, пребијани и гражени аутомобилима.
Обраћајући се окупљенима један од студената нагласио је да Жупљани оштро осуђују овакве нападе на грађане и нагласио да они неће одустати јер им захтеви још увек нису испуњени.
Окупљени су позвани да у четвртак присуствују трибини "Медији у Србији" на којој ће говорити Бранко Станковић, новинар РТС-а, а у петак ће у центру града организовати акцију "Причај са студентима ".
Након тога окупљени грађани кренули су у мирну протестну шетњу до зграде Општине Александровац где је у тишини, током 16 минута, одата пошта за 16 страдалих у паду надстрешнице у Новом Саду.
Студенти Државног универзитета у Новом Пазару организовали прославу Бајрама
Студенти у блокади Државног универзитета у Новом Пазару оранизовали су прославу Рамазанском бајрама испред зграде факутета за све студенте, средњошколце и грађане.
За импровизованом бајрамском трпезом смењују се од 18 часова, а славље ће, како су најавили трајати до 20 часова.
Позвали су све студенте у Србији на заједнички протестни скуп 12. априла.
Полусатна блокада кружног тока "код Цара" у Чачаку
Од 19.10 Чачани су на пола сата блокирали кружни ток "код Цара", једну од прометних раскрсница у ширем центру града.
Грађани и активисти уз гласну музику праве буку пиштаљкама вузелама, шерпама и разним удараљкама.
Код зграде Основног суда у Нишу протест због напада на деканку Наталију Јовановић
У Нишу код зграде Основног суда почео протест због напада на деканку Филозофског факултета Наталију Јовановић.
Павле Анђелковић, студент Филозофског факултета рекао је: “Ово је продукт језивог наратива који се пласира преко режимских медија месецима. Ја вас питам као забринути студент – Шта треба да се деси да би институције почеле да раде свој посао?"
Сања Игњатовић, продекан Филозофског факултета “Ми смо већ 4 месеца сведоци медијског линча којем су изложени студенти и професори, који су стали у одбрану права. Професори солидарно стоје уз своје студенте и све грађане који се боре за бољу Србију."
После говора на Синђелићевом тргу, окупљени ће кренути у протестну шетњу до зграде Универзитета, јавио је дописник РТС-а.
Код зграде Основног суда у Нишу почиње протест због напада на деканку Наталију Јовановић
РТС/Дејан Тасић
Шетња у Новом Саду због напада на деканку нишког Филозофског факултета
У кампусу Универзитета у Новом Саду почео је протест због напада на деканку нишког Филозофског факултета Наталију Јовановић, која је у Нишу нападнута и убодена ножем.
На мирну протестну шетњу "Против насиља и застрашивања" позвала је Академска мрежа Слободан универзитет, из које у позиву наводе да напад није изолован инцидент, као и да је последица "вишенедељног таргетирања академске заједнице, гушења слободе мишљења и понижавања универзитета".
Шетња је кренула у 19 часова из кампуса, а колона се креће Булеваром цара Лазара, Булеваром ослобођења, а затим Булеваром краља Петра до Улице Јована Суботића и Српског народног позоришта, а крај протеста је планиран на Тргу слободе, најављено је раније.
Шетња у Новом Саду због напада на деканку Наталију Јовановић
Протест “Кампања насиља мора да стане” испред Ректората Универзитета у Београду
Испред Ректората Универзитета у Београду окупили су се грађани на протесту “Кампања насиља мора да стане”, на који је позвао Побуњени универзитет.
Саобраћај на Студентаком тргу је заустављен, а испред Ректората се чују пиштаљке и узвици “Пумпај” и “Динстај”.
У 19 часова почела је шетња према Уставном суду. Колона јењ ишла Васином и Коларчевом улицом, преко Теразија, Улицом краља Милана и Ресаваком, а потом се иде Немањином улицом.
Протест је организован у знак подршке универзитетакој заједници која трпи све чешће притиске због подршке студентком покрету.
Фото: РТС
Протестна шетња до Новости, Курира и Политике, позивање на одговорност за написану реч
Са Трга Николе Пашића у Београду грађани су започели протестну шетњу поред редакција Новости, Курира и Политике.
Ова протестна шетња до три медијске куће зове се „Линија срамоте“, и како је образложено реч је о наставку акције од суботе када су студенти у блокади и грађани дошли испред редакције "Информера" на Вождовцу.
Демонстранти су читали имена уредника и запослених у поменутим редакцијама и позивали их на одговорност писане речи.
Како рекоше идеја је да се ови медији подсете да уређивачка политика у приватним медијима не значи одсуство било какве одговорности.
Протест универзитетских професора испред Палате правде у Крагујевцу, шетња и до МУП-а
У току је протест универзитетских професора под називом "Одбранимо академску заједницу" испред Палате правде.
Окупљени поручују да академска заједница стоји заједно и без страха у одбрани знања, људи и будућности, као и да ово нису само скупови студената и професора, већ је то простор слободе, знања и критичког мишљења што се, кажу, у Србији гази.
Од Палате правд,е велики број окупљених кренуо је у шетњу до зграде МУПа, где су одржали петнаестоминутну ћутњу и након тога се мирно разишли.
Протест је у 19 часова почео и у Нишу, Београду и Новом Саду.
"Студентска вода" за Зрењанинце - студенти Техничког факултета блокирали ЈКП Водовод и канализацију у Зрењанину
Студенти Техничког факултета у Зрењанину и грађани блокирали су данас Јавно-комунално предузеће Водовод и канализација, последњу установу у оквиру акције "Седам дана, седам установа".
На импровизованом штанду испред Водовода су студенти делили флаширану "Студентску воду", како би подсетили да је у јануару обележена 21 година од како вода у Зрењанину није за пиће.
Током блокаде, студенти су одржали и шеснаестоминутну тишину за жртве пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду 1. новембра.
Претходних дана студенти су у Кикинди блокирали Железничку станицу, суд, Школску управу, зграду општине, полиције и Општу болницу "Ђорђе Јовановић".
Kако су студенти навели, мисија те уличне акције усмерена је на одговорност појединих државних институција и установа.
"Притиском на њих јасно показујемо да не пристајемо на лажи, неправду, заташкавање истине, клевете и насиље, те да студентски захтеви и даље нису испуњени", поручили су студенти.
Београдска филхармонија прекида штрајк; Штрајкачки одбор: Захтеви нису испуњени, али музичари не треба да "умру од глади"
Београдска филхармонија саопштила је данас да се након три недеље штрајка враћа концертним активностима и да је први концерт заказан у петак од 20 часова, на Kоларцу.
Штрајкачки одбор Филхармоније навео је да захтеви нису испуњени, а да из Министарства културе обећавају наставак разговора, ради проналажења решења.
Одбор је поручио да су запослени револтирани и да борбу настављају кроз упорно подсећање надлежних на дата обећања.
"Штрајк смо предузели као радикалну одлуку у борби за наш положај, а обустављамо га да музичари не би ’умрли од глади’. Наше захтеве блокирају лоши закони и још горе уредбе. Зато добра воља није довољна, потребни су храброст, заинтересованост и одважност надлежних да преузму одговорност за промене закона и уредаб, чији смо таоци", навео је штрајкачки одбор Београдске филхармоније.
Фонет/Београдска филхармонија
Шеснаестоминутна тишина и протест у Шапцу, матуранти гимназије се враћају на наставу
Шапчани су и данас шеснаестоминутном тишином одали пошту настрадалима приликом пада настрешнице на Железничкој станици у Новом Саду. Толико је била блокирана и раскрсница код библиотеке и музеја. Након тишине, уследила је шетња до ОШ "Јанко Веселиновић". На позив родитеља деце која је похађају, пружена је подршка просветним радницима због, како наводе, непоштовања њихове одлуке да часови трају 30 минута.
На ванредном пленуму, већина матураната Шабачке гимназије донела је одлуку да се ученици од данас врате на наставу, на иницијативу професора.
На друштвеним мрежама су, између осталог, навели да су њихови професори били уз њих, сагласни са њиховим одлукама, као и сада, али, услед већ двомесечног ускраћивања месечних прихода, нису у могућности да их даље прате.
"Ова одлука никако не значи да смо одустали од борбе, нити да су захтеви испуњени, већ је сматрамо најбољом опцијом у овом тренутку", објавили су матуранти на друштвеним мрежама.
Блокада Шабачке гимназије почела је 20. децембра прошле године, а како матуранти наводе, и даље ће учествовати у протестним шетњама, зборовима и свакодневној блокади раскрснице.
Управа Филозофског факултета у Нишу осудила напад на деканку Јовановић
Управа Филозофског факултета у Нишу најоштрије осуђује напад на деканку Наталију Јовановић. Оцењују да је то резултат вишемесечног таргетирања и понижавања академске заједнице.
Сматрају да је напад на деканку Наталију Јовановић последица вишемесечног застрашивања по таблоидима и указује на однос државе према Универзитету.
"Ја сам била са деканицом, била сам са њом у колима Хитне помоћи, у Ургентном центру, оно што је та жена доживела не би требало нико да доживи, онакав стрес, онакво понижење и онакву узнемиреност", рекла је Марија Вујовић, управница Департмана за комуникологију и новинарство.
Деканица је од јуче на кућном лечењу, а њене колеге истичу да насиље није прихватљиво и да је у супротности са вредностима, које академска заједница заступа.
Опширније
Краће
Шеснаестоминутна тишина испред Правног факултета у Београду
Студенти Правног и техничких факултета окупили су се на раскрсници Београдске и Булевара краља Александра како би шеснаестоминутном тишином одали почаст погинулима у паду надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду.
Проширени ректорски колегијум Универзитета у Београду саопштио је да је "напад на деканку Филозофског факултета Универзитета у Нишу извршен ножем, на јавном месту, пред великим бројем окупљених грађана, изазвао страх, узнемиреност и згражавање широм Србије".
Студенти у блокади настављају са акцијама док њихови захтеви не буду испуњени. Протестују скоро пет месеци, тражећи одговорност за пад надстрешнице у Новом Саду и погибију 16 људи.
Последње суботе у марту одржан је шесточасовни протест испред Информера.
Грађани и студенти окупили су се 24. марта, на годишњицу почетка НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, испред Генералштаба и Уставног суда у Београду. Изразили су незадовољство због тога што је Генералштабу одузет статус културног добра. Од Уставног суда затражили су оцену уставности такве одлуке Владе.
У недељу, 23. марта, у Новом Саду је био Дан жалости због смрти Вукашина Црнчевића, који је после четири месеца и три недеље подлегао повредама задобијеним у паду надстрешнице.
У Чачку је истог дана одржан протест грађана на који су их позвали студенти Факултета техничких наука у блокади због догађаја од суботе 22. марта на Градском тргу када су, како су навели, нападнути студенти тог факултета. Неколицина учесника протеста разбила је врата градске управе у Чачку и ушла у зграду. Полиција је саопштила да је идентификовано шест особа. Окупљени су током протеста шетали градским улицама, правили буку и гађали јајима седиште Градског одбора СНС-а.
У Нишу је у петак увече 21. марта дошло до инцидента испред места где је требало да буде одржана трибина Српске напредне странке. Окупљени грађани су чланове СНС-а гађали јајима, каменицама и поливали водом. Нападнут је градоначелник Ниша Драгослав Павловић као и други чланови СНС-а који су хтели да присуствују страначкој трибини. Тада су приведена и тројица студената.
Студенти су претходних дана пружили и подршку просветарима који су протестовали испред Министарства просвете и зграде РТС-а у среду 19. марта. Просветни радници траже од Јавног сервиса да о њиховим захтевима извештава објективно, истинито и правовремено, као и да "стану на страну грађана" и извештавају о њиховим захтевима у Другом дневнику. Протест су подржали и средњошколци, као и део радника РТС-а.
Запослени на Медицинском факултету у Београду ступили су у штрајк који ће, како су рекли, трајати до испуњења студентских захтева.
Студенти и грађани су у понедељак 17. марта после Ургентног центра у Београду, протестовали испред Министарства здравља, пошто је Ургентни центар осудио "ширење панике" о здравственом стању људи после инцидента у Улици краља Милана када је још необјашњен звучно-ваздушни удар уплашио и растерао демонстранте у петнаестоминутном одавању поште настрадалима у Новом Саду. Ургентни центар је навео да је радио "уобичајено", а амбуланте "нису биле преплављене" пацијентима са симптомима "звучног удара".
Студенти у блокади траже од Лекарске коморе Србије да "сваки здравствени радник који је учествовао у таргетирању пацијената, ускраћивању здравствене неге и политичком етикетирању појединаца, чиме је директно прекршена Хипократова заклетва, одговара за своје поступке", наводи се у саопштењу.
Велики број грађана из целе земље одазвао се на студентски протестни скуп под слоганом "15. за 15" у центру Београда 15. марта.
Километарске колоне аутомобила су у суботу, 15. марта, од јутарњих часова пристизале у престоницу Србије, а формално организовање дугих пешачких колона ка централним тачкама окупљања почело је нешто после 10 часова ујутру из свих праваца града.
Иако је првобитно Скупштина Републике Србије била најављена за централно место окупљања, Трг Славија је у два наврата током дана проглашен за алтернативно место централног програма скупа "15. за 15", из безбедносних разлога – због окупљених око Удружења Студенти 2.0 који су боравили и тог дана у Пионирском парку.
И поред тога, на више локација у центру Београда дошло је до инцидената и међусобне туче једног дела учесника протеста, а данима после протеста јавност је заинтересована за случај у Улици краља Милана када је петнаестоминутна тишина која је почела у 19.00 прекинута четири минута раније због звучно-ваздушног удара о којем сведоче очевици, међу којима је одређен број затражио лекарску помоћ.
Док се у делу јавности спекулише о употреби звучног средства за разбијање демонстрација, полиција, Војска и БИА, демантују да је тако нешто употребљено 15. марта.
Београђани су у петак дочекали бициклисте и колоне студената пешака из више градова и крајева Србије који су учествовали у вишедневном маратону "Марш за Србију", како би стигли на велики скуп "15. за 15" у Београду.
Студенти у блокади су 11. марта у 21 сат окончали 22-часовну блокаду улаза у зграду Радио-телевизије Србије у Таковској 10 и Абердаревој 1, која је почела 10. марта, око 22.30. Истовремено, била је блокирана и зграда Радио-телевизије Војводине.
Наставили су са блокадама факултета и ректората после студентско-радничког протеста "Раме уз раме – студенти и радници" који је одржан за викенд. У Нишу је одржан студентски протест "Ружа правде", док су је у Новом Саду био протест под називом "Шта жене знају са јајима".
Два дана раније је организована шетња "Кругом двојке" у Београду и протест испред зграде РТС-а.
Део студената у блокади и грађана који су били на протесту испред РТС-а дошли су до Пионирског парка и скандирали и звиждали окупљенима у Удружењу "Студенти 2.0" који, како наводе, желе да похађају наставу и који су од четвртка под шаторима у Пионирском парку. Кордон полиције стајао је између две групе студената и грађана.
Поред свакодневних протестних шетњи и одавања поште настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, широм Србије, одржан је и велики протест "Студентски едикт" у Нишу, 1. марта, четири месеца после пада надстрешнице у Новом Саду када су студенти из више праваца у вишедневном маратону пешке стигли у Ниш на протест који је трајао 18 сати.
Студенти траже одговорност за трагедију у Новом Саду 1. новембра, када је 16 особа погинуло, а двоје људи је тешко повређено.
Протест у Нишу уследио је после великог скупа студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу.
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су и 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици, 1. и 2. фебруара, организована је и студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.
Неколико дана пре, истим поводом, студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену – студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије – настављају и са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија Српске напредне странке у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тада тукли студенте палицама и песницама. Студенткиња која је том приликом теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, више приватних факултета и неколико високих струковних школа.
Потписима студентске захтеве су подржали одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије, која је била у тродневном штрајку, а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада подршку пружају и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије.
Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, са једне, и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва са друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.