Годину дана кампање "Продужи живот"

Све више породица преминулих особа допушта да да се органи тих особа користе за лечење других људи. Данас се обележава Европски дан донације органа и годину дана Националне кампање "Продужи живот".

У Београду се обележава Европски дан донације органа и годину дана Националне кампање "Продужи живот". На трансплантацију бубрега, јетре, срца, рожњаче, чека више од 2.000 наших грађана.

У Центру за трансплантацију Војномедицинске академије опоравља се Милан Попадић, коме је у ноћи између првог и другог октобра урађена трансплантација јетре.

"На листи сам две године, био сам у Клиничком центру, на лечењу код професорке Раде Јешић, она ми је помогла да живим и ове две године док трансплатација није урађена", каже Попадић, који се захваљује и породици која му је омогућила да настави живот.

У Србији је у претходне две године знатно повећан број сагласности породица преминулих особа да могу да се узму њихови органи и да се искористе за лечење других људи, да се пресаде онима којима то значи продужење живота.

Међутим, да трансплантације органа не буду само изузетак него и правило, као у другим европским земљама, Србију чека још много посла.

Још нисмо испунили све услове за прелиминарно, а онда и пуноправно чланство у Еуротранспланту, организацији коју чине земље Бенелукса, Аустрија, Немачка, Словенија и Хрватска.

Према речима министра здравља Томице Милосављевића, број донатора треба да буде десет на милион становника.

"То значи да би требало да имамо 70 до 80 донора-донација, а ми смо имали укупно десет 2008. године, 2009. године смо имали 26, а у првој половини 2010. године 24 донатора", каже министар.

У Србији се од краја 2008. године, када је и Радио-телевизија Србије, редовно у недељном Дневнику, али и у осталим нашим програмима, почела да извештава о значају трансплантације, удвостручиои број потенцијалних власника донорске картице, сада их је 45.000.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 21. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње