Читај ми!

Хероји из ваздуха – како се Хеликоптерска јединица борила са пожарима и неприступачним тереном

У гашењу пожара на југу Србије коришћена су сва расположива средства Хеликоптерске јединице. Брза и координисана сарадња те јединице МУП-а и ватрогасаца-спасилаца огледа се у професионалном деловању на терену за шта је важно да се заврше обуке за рад из ваздуха. Десет припадника Ватрогасно-спасилачке јединице завршава обуку за спасавање особа из ваздуха.

Храбри, искусни, стручни, тако у анкетама описују припаднике Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова. Свакодневно се припремају и чекају акцију. У летњим месецима, највише је интервенција у гашењу пожара. У сарадњи са Хеликоптерском јединицом обучавају се ватрогасци-спасиоци за интервенције и у екстремнијим ситуацијама.

"Тренутно се на овој обуци налази 10 припадника Сектора за ванредне ситуације и конкретно ова обука везана је за хеликоптерско спасавање са висине. Данашњи план тренинга је да радимо хеликоптерско спасавање статично и динамично, са једним повређеним лицем и једним спасиоцем", каже припадник Сектора за ванредне ситуације МУП-а Никола Матовић.

Обукама до бржих и правовремених интервенција

Капацитети Хеликоптерске јединице и Сектора за ванредне ситуације, последњих година су унапређени, побољшани – кажу, али нису довољно искоришћени. Доласком нових, млађих људи као и обукама, ствара се могућност брже и правовремене интервенције.

"Припадници Хеликоптерске јединице, њихови официри и копилоти, пилоти свакодневно се обучавају како код нас тако и у иностранству и своје знање и вештине преносе нама како бисмо ми у некој од ванредних ситуација дошли што пре и извукли угрожену особу до терена где се може пружити медицинска помоћ", навео је Александар Марсенић, начелник Националног тренинг центра.

Матовић је истакао да, конкретно, када би имали неку особу које се налази на неприступачном терену, а хитно би било потребно да буде медицински збринута и евакуација на земљи би изискивала да то спасавање траје више сати, могла би да се ангажује Хеликоптерска јединица и уз њихову технику и знање та особа би веома брзо могла да буде збринута и предата медицинским установама.

Шта је најбитније током гашења пожара?

Током интервенције спасавања хеликоптером, најважнија је координација са тимом, а она зависи од летача-мехничара који управља бочном дизалицом.

"У тренутку увлачења свих тих људи ја морам да координарам једном руком дизалицу и руководим њом, а уједно и да помажем људима да увучемо повређене у хеликоптер. Тако да уопште није једноставно, вежбе су врло битне за целу причу, да дођемо у ситуацију да то буде нама рутина", објаснио је Игор Јеначковић, припадник Хеликоптерске јединице, летач-механичар.

Марсенић је навео да уколико је потребно спасавање неке особе на терену, да ли из воде, или из пожара, морају имати пуну сарадњу са копилотима и зато се раде овакви тренинзи. Према његовим речима, тренинзи су баш захтевни јер се не раде свакодневни послови, ту је бочна дизалица, сваки секунд може бити кобан.

Хеликоптерска јединица има девет хеликоптера за гашење пожара, а за спасавање особа користе се четири летелице.

недеља, 13. јул 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом