Читај ми!

Пробни тестови показали да геометрија задаје муке – хоће ли помоћи недељу дана више пред завршни испит

Завршни испит за ученике осмих разреда померен је за недељу дана. То значи да ће испит из српског односно матерњег језика бити организован 23. јуна, дан касније је математика, а 25. јуна осмаци ће полагати изборни предмет. Државни секретар Министарства просвете Борко Петровић каже да се упис у средње школе, као и све пратеће процедуре померају за недељу дана. Пробни испити су обављени, пријемни из математике уобичајено проблематичан за осмаке, а највише геометрија. Петровић каже да ове године испит полаже укупно 64.418 ђака.

Упис у средње школе биће померен за недељу дана, укључујући и све пратеће активности – објављивање резултата, приговоре, подношење листе жеља, као и сам упис ученика, због померања завршног испита за осмаке.

Државни секретар Министарства просвете Борко Петровић каже да после завршног испита подносе жалбе првостепеним и другостепеним комисијама (28. и 29. јуна).

Наглашава да ће 30. јуна бити објављена коначна листа са оствареним поенима на завршном испиту.

Затим, каже, следи уписивање жеља које средње школе желе да упишу. Петровић подсећа да ђаци могу да упишу жеље када дођу у школу или онлајн (1. и 2. јул).

"И онај чувени савет, наравно, да буду реални", каже Петровић уз савет да у првих неколико жеља упишу оно што би волели да упишу.

Подесећа да ђаке кроз каријерно вођење и професионално оријентацију воде школски психолог, педагог, а уз помоћ родитеља и одељенски старешина, директор и други.

Резултати пробног испита за осмаке

Петровић каже да је процедура полагања завршног испита остала иста и ове године. Испит полаже укупно 64.418 ђака.

Максималан број бодова који ђаци носе на завршни је 60, а матерњи односно српски језик (14), математика (14) и изборни предмет (12) носе 40 бодова.

Пробни испити су обављени. Петровић сматра да је било важно да се деца упознају са процедуром.

"Ово је била једна велика генерална проба и психолошки тест за њих", рекао је државни секретар у Министарству просвете.

Наглашава да је то била прилика да матуранти виде где треба да седну, како изгледа испит, шта смеју да раде, а шта не смеју, шта да са собом понесу, ко је дежурни наставник, чему служе шифра и коверта.

"Ово је тренинг, они можда мало и не схвате толико озбиљно, нема толико треме као на правом завршном испиту, тако да ће наравно да увек буду мало лошији резултати", рекао је Петровић.

Наглашава да је пробни пријемни из математике, стандардно, показао слабије резултате. Геометрија је, кажу директори две основне школе који су се укључили у програм, правила највише проблема осмацима.

Очекује да дежурни наставници поштују процедуре и да супервизори на терену не дозволе да дође до преписивања током полагања завршног испита.

"Да такве ствари буду санкционисане. Да свако има правилну и фер шансу да покаже само своје знање и да нико не добија поене на туђи рачун", каже Петровић.

петак, 09. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом