Универзитет у Београду представио платформу за дијалог са надлежним институцијама

Универзитет у Београду апелује на државне органе да кроз дијалог са студентима и испуњење њихових захтева створе услове за наставак школске године, чији је регуларан завршетак озбиљно угрожен, наводи се у Платформи за разговор те високошклске установе са надлежним органима и институцијама. Та Платформа представљена је и  на разговору који је 30. априла делегација Универзитета у Београду, предвођена ректором Владаном Ђокићем, имала са премијером Ђуром Мацутом.

У документу који је објављен на сајту Универзитета у Београду се наводи да "покушај да се против воље студената изводе наставне активности представљао повреду права на слободно окупљање у циљу заштите јавног интереса, које је гарантовано најважнијим актима међународног права".

"Осим тога, такво поступање било би у супротности са начелима академског интегритета и академских слобода, те с етичким принципима на којима се темељи наше друштво", навдено је у документу.

Додаје се да би такав потез био и фактички неспроводив, што се, како се наводи, може закључити из искустава свих високошколских установа у Србији на којима је руководство покушавало да одржи наставу у постојећим условима.

Ректор и декани немају мандат да преговарају о студентским захтевима 

"Ректор и декани немају мандат од студената да преговарају о испуњењу студентских захтева, нити окончању и модификовању блокаде. Универзитет у Београду подржава иницијалне студентске захтеве, али не учествује у организацији блокада, нити може да их обустави", попручује се у Платформи коју су потписали Владан Ђокић и 31 декан.

Додаје се да су Универзитет и факултети констатовали фактичко стање настало одлуком студентских пленума и истовремено подржали студентске захтеве и право студената на миран протест, окупљање и изражавање мишљења.

"Ректор и декани не располажу правним механизмима ни фактичким могућностима да окончају блокаде, с обзиром да студентски захтеви нису у надлежности ректора и декана, већ се односе на шире друштвене чиниоце", пише на универзитеској Платформи и подсећа и на то је Министарство просвете, у свом допису од 25. децембра прошле године, констатовало немогућност извођења наставе.

Захтеви Универзитета

Универзитет у Београду захтева да без одлагања престану притисци на њега и његове чланице, а посебно да се обустави ванредни надзор просветне и финансијске инспекције, као и Државне ревизорске институција на факултетима.

Тражи се и да се престане са медијском хајком на ректора, декане, студенте и запослене као и јавним изношењем претњи и притисака уперених ка најстаријој и најугледнијој високошколској установи у Србији. Захтев је и исплата средства за све заостале плате из буџетских средстава у пуном износу.

Инсистира се и на томе да се стави ван снаге измена Уредбе о нормативима и стандардима услова рада универзитета и факултета за делатности које се финансирају из буџета, јер сед њом противуставно и противзаконито мења структура радних обавеза запослених на високошколским установама.

Тражи се и да се стави ван снаге Закључак Владе од 24. марта, којим се противзаконито одлучује да ће се високошколским установама уплаћивати само део средстава за буџетске плате наставника и сарадника.

Питања за Владу

Универзитет у Београду је у својој платформи поставио и питања Влади Србије и Министарству просвете, а прво у низу је да ли се и када планира почетак дијалога са студентима који блокирају факултете о испуњењу њихових захтева, како би се омогућио наставак школске године?

Питање за надлежне је и када ће се завршити текућа школска година у средњим школама и да ли су у плану измене прописа којима би се омогућио упис на факултете, који за то изразе интересовање, без полагања пријемних испита.

Челнике Универзитета у Београду занима и то када ће почети наредна академска школска година и да ли се планира продужење текуће школске године.

А питање за Владу је и када и под којим условима ће се обављати упис на студије у наредну школску годину.

Од Владе се тражи и одговор да ли се планира смањивање прописаног броја ЕСПБ бодова, као услов за упис на терет буџета или опција безусловног уписа студената у наредну школску годину, уз задржавање садашњег статуса студената. Последње питање у низу је и да ли се планира промена и смањивање услова за задржавање студентских стипендија и кредита.

уторак, 06. мај 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом