Репортери без граница: Слобода медија у Србији рангирана боље него прошле године, али оцењена слабије

Међу 180 земаља у свету у којима Репортери без граница (РСФ) израчунавају индекс слободе медија, Србија је у извештају за 2025. рангирана на 96. место, што је боље за два места у односу на 2024. годину, пре свега, како се наводи, због пада индекса код неких других са листе, будући да јој је политички критеријум лошије оцењен него у прошлогодишњем извештају РСФ.

Црна Гора је напредовала за три места и налази се на 37. позицији, Северна Македонија је 42. (пад шест места), Албанија је 80. (скок 19 места), док је Босна и Херцеговина на 86. месту (пад пет места). Хрватска је на 60. позицији (пад 12 места).

На простору некадашње Југославије, по индексу слободе медија најбоље је рангирана Словенија, која је на 33. месту светске листе РСФ (напредак девет позиција).

Лошије од Србије на Западном Балкану, на 99. месту, рангирана је једино територија Косово и Метохија, које Репортери без граница у својим подацима посматра као посебан субјект и одвојено је рангира.

Када је реч о главним актерима на светској позорници, Сједињене Америчке Државе су по РСФ индексу слободе медија на 57. месту (пад два места), Руска Федерација је 171. (пад девет места), а Кина на 178. месту (пад шест места).

У извештају РСФ за 2025. годину у врху светске листе индекса слободе медија су Норвешка, Естонија, Холандија, Шведска и Финска.

Салај: Напредак Србије представља илузију

Напредак Србије на глобалној листи индекса слободе медија за два места, на 96. позицију од 180 земаља, представља илузију, јер је резултат пада индекса у другим земљама, оценио је у саопштењу достављеном ФоНету шеф Деска Репортера без граница (РСФ) за Европску унију и Балкан, Павол Салај.

"С обзиром на пад српског резултата (за 0,92 поена, на 53,55 поена на скали од 0 до 100), јасно је да је слобода медија у земљи додатно погоршана", указао је Салај.

Како је предочио, резултат Србије достигао је заправо најнижи ниво у 23-годишњој историји индекса слободе медија.

Србија остаје претпоследња по рангу у зони ЕУ и Балкана, која обухвата 40 земаља, прецизирао је Салај.

Према његовим речима, Србија остаје сврстана у категорију земаља са "тешком" ситуацијом када је реч о слободи медија, што је друга најгора категорија од укупно пет.

Између осталог, навео је да су "покушаји Јавног сервиса да извештава независније наишли на снажан отпор владе" и оценио да је Србија у том погледу "део ширег тренда на Балкану, који се примећује и у Албанији, БиХ и на КиМ".

 

"Историјски тешка ситуација на глобалном нивоу"

Глобално стање слободе медија сада се по први пут у историји Индекса Репортера без граница (РСФ) класификује као "тешка ситуација", наводи се у годишњем извештају РСФ, објављеном у Паризу.

Упркос томе што физички напади на новинаре представљају највидљивије повреде слободе медија, економски притисак је такође велики и суптилан проблем.

Економски индикатор на РСФ Индексу слободе медија сада је на незабележеном, критичном нивоу, јер је његов пад настављен 2025. године.

У тренутку када слобода медија доживљава забрињавајући пад у многим деловима света, економски притисак је један од главних, али често потцењених, фактора који озбиљно слаби медије.

Велики део овог проблема произлази из концентрације власништва, притиска оглашивача и финансијских центара моћи, као и јавне помоћи која је ограничена, одсутна или додељује се нетранспарентно.

Подаци које мери економски индикатор РСФ Индекса јасно показују да су медији данас ухваћени између очувања уредничке независности и обезбеђивања економског опстанка.

„Када су медији финансијски угрожени, они се упуштају у трку за привлачењем публике на рачун квалитетног извештавања и могу постати плен олигарха и јавних власти које желе да их експлоатишу", упозорава Ен Боканде, уредница РСФ.

Када су новинари осиромашени, више немају средства да се одупру непријатељима новинарства, онима који заговарају дезинформације и пропаганду.

Медијска економија мора хитно бити враћена у стање које је погодно за новинарство и обезбеђује производњу поузданих информација, што је инхерентно скупо, оценила је Боканде.

Решења постоје и морају се применити на широкој скали, сматра она и закључује да је финансијска независност медијанеопходан услов за обезбеђивање слободних, поузданих информација које служе јавном интересу.

субота, 03. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом