На данашњи дан пре 80 година почео пробој логора Јасеновац

Последњи преживели заточеници концентрационог логора Јасеновац почели су пробој 22. априла 1945, пре 80 година. Хрватски усташки логор Јасеновац, заправо систем логора, био је највећа "фабрика смрти" на Југоистоку Европе, неретко називана "балкански Аушвиц".

Био је то сабирни, радни, кажњенички и заробљенички логор. У пробој је из логора тог 22. априла 1945. године, кренуло око 600 од 1.073 колико је тада преостало логораша у логору Циглана у Јасеновцу. Тог дана, или претходне вечери, пошто је постало несумњиво да их очекује неизбежна смрт, део логораша се одлучује на пробој.

Од 600 колико је кренуло у пробој, преживело их је највише 117. Истог дана у бег су кренули и заточеници другог дела логора, Кожаре. Од њих 147 колико је кренуло у пробој, преживело је свега 11. Предводник пробоја из Циглане био је Анте Бакотић, иначе заробљени партизан.

Ни он међутим није успео да се дочепа слободе, погинуо је током бега. Пролећа 1945. марта и априла, спровођена је систематска ликвидација логора.

Савезничка авијација бомбардовала је иначе логорски комплекс током тог пролећа у више наврата, и поједини објекати су уништени.  Управа, на чијем челу се налазио Вјекослав Макс Лубурић, заповедник тзв. усташке обране, наредила је затим да се побију сви заточеници, а логор минира, како би били уклоњени трагови систематског злочина. Ликвидарни су заточеници, уништавана архивска грађа, сва докуметација, објекти, све оно што би могло бити сведочанство, показатељ, доказ, шта се на простору концентрационог логора догађало. 

Док је део усташког особља минирао објекте, други су палили бараке и докуметацију, остали су убијали заточенике, како не би било живих сведока. Они који су последњем периоду пристизали у логор нису ни увођени него су одмах по приспећу убијани, углавном на Сави. До 22. априла 1945. године у Јасеновцу је преостало свега 1.220 заточеника. Дан уочи пробоја, 21. априла, усташе су ликвидирале остатке женског логора. Тада су убијене и последње заточенице, њих око 80. 

Пошто је још 1.073 заточеника било затворено у згради Циглане, делу логорског комплекса, било је несумњиво да ће убрзо и они бити побијени. Преосталим логорашима постало је јасно шта их очекује, па се одлучују на пробој по сваку цену. Тако се првобитно десетак заточеника договорало да крену у бег.  Одлучено је да се на сваком од четири излаза смести по десетак чврсто опредељених за пробој. Обезбедли су нешто алата, чекиће, летве, цигле. Договор је био да ће паралелно, истовремено, провалити на сва четири излаза, како би потом јуришали ка излазу уз логора. Усаглашено је ко напада капију и друго.

Узвиком "напред другови" започео пробој

На договорени узвик Анте Бакотића "напред другови!" око 10 сати, тог преподнева, пробој је започео. Пошто су претходно замандаљени улази и прозори пробијени уследио је јуриш ка приближно 150 метара удаљеној капији логора. Око 460 потпуно онемоћалих, болесних или старих, није ни покушавало пробој, преосталих 600 кренули су на јуриш.

Успело им је и да ликвидирају поједине усташке стражаре. Логораш Миле Ристић је чак успео да отме један митраљез, док је Едо Шајер пресекао телефонске проводнике, што је у извесној мери отежало комуникацију усташке управе.  У првом тренутку заточеницима је мало погодовала чињеница да је 22. април био тмуран, кишовит дан, па се део логорске страже склонио од падавина.

Тако да је постојао извесни ефекат изненађења, али не задуго. Преживео је свега  117 логораша, од 600 колико је учествовало у пробоју из Циглане. Страдали су током пробоја, као и у набујалој Сави, још увек хладној у то доба године, или су их усташке потере стигле у близини логорског комплекса. Преосталих 470, који се нису осећали способним да учествују у пробоју, побијени су сви до једног. 

У делу логора Кожаре, група заточеника паралелно је планирала пробој, без икакве везе са групом из Циглане. Они су пробој започели истог дана, 22. априла, око 20. часова увече. Напали су логорску стражу, пресекли жицу, чак и запалили  радионице и магацине. 

Јасеновачка фабрика смрти

Потера усташа трајала је међутим током читаве ноћи. Преживело их је од 176, односно 147 колико је кренуло у пробој, свега 11.  Већ сутрадан, 23. априла, логорска управа и посаде, комплетно усташко особље, напустили су комплекс логора Јасеновац.  Био је то једини концентрацијски логор у Другом светском рату у којем су људи систематски, плански уништавани, без конкретног учешћа Немаца.

Шта више, степеном бестијалности, методама иживљавања и убијања хрватске усташе су увелико превазишле њихове немачке нацистичке узоре. Чак и појединци из састава немачког окупационог апарата ужасавали су се бестијалности хрватских усташа, као Глез фон Хорстенау.  Јасеновачка фабрика смрти радила је од августа 1941. до априла 1945. пуних 1.337 дана. 

Био је то комплекс логора укупне површине око 240 км квадратних. Саставно део су били и посебан женски логор Стара Градишка, логори за децу Сисак, Јастребарско, Горња Ријека. Мада је жена и деце било и у самом Јасеновцу. За разлику од немачког "индустријског" система убијења гасним коморама, хрватске усташе убијале су својим рукама, почев од коришћења ватреног оружја, па до кама, маљева, секира, изгладњивањем, жеђу, и сваковрсним другим непојмљивим иживљавањима.

По окупацији и распарчавању Краљевине Југославије, пошто је окупатор образовао такозвану НДХ, уследили су расни закони, по нацистичким узорима. Прво је већ 17. априла донесена тзв "Законска одредба за обрану народа и државе" која је одмах подразумевала смртну казну. Потом су 30. априла донесене одредбе "О расној припадности" и о "Заштити аријевске крви и части хрватскога народа".

Уследила су хапшења свих оних који се, ма у ком смислу, нису уклапали у усташку визију, што је убрзо добило масовне размере.   Прве жртве били су Јевреји, и они су у Јасеновцу преовлађивали током 1941.

Негде на прелазу у наредну 1942. већина заточеника постају Срби, којима је у НДХ било намењено искорењивање, уништење, као и Јеврејима.

Ко су биле најчешће жртве логора

Систематски су у логор одвођени цивили, нежељено становништво, пречесто сасвим мирни грађани који никакве везе ни са политиком ни са устаницима нису имали, али су припадали, по усташким назорима, етничким групама које је требало одстранити. 

Иако се по правилу истицало да су водеће жртве били комунисти, то је само делимична истина. Усташе су првобитно систематски уништавале пре свега оне који су имали склоност ка југословенству, ма у ком виду. Отуда су међу Хрватима прве жртве били управо југословенски опредељени. 

Потом су систематски уништавани сви они који су се ма у ком виду супротставили НДХ, или се претпостављало да је тако нешто вероватно. Отуда потом у логорском систему преовлађују устаници, партизани, уз мноштво народа, цивила, који су сматрани њиховим помагачима или су се просто нашли на удару у склопу усташких акција, као народ са Козаре. Били су то огромном већином Срби. 

Усташе су у Јасеновац довеле чак и поједине истакнуте припаднике међуратне Хрватске сељачке странке, међу њима и њеног челника Влатка Мачека, који је истина и током боравка у логору имао повлашћен статус. Мачек је иначе априла 1941. подржао проглашење тзв НДХ. Али поједини правци ХСС су побијени. Делом зато што су сматрани склоним Југославији, а исто тако зато што су доживљавани као потенцијална политичка конкуренција.

Јасеновац је основан средином августа 1941. а први заточеници су доведени већ недељу дана потом, углавном из претходно постојећих логора, као Паг, Јадовно, Госпић, Даница код Копривнице. Комплекс логора је обликован до фебруара 1942. Сачињавало га је пет главних и неколико мањих логора и низ стратишта, места на којима су убијани заточеници. Били су то: Логор I Брочице, Логор II Крапје, Логор III Циглана, Логор IV Кожара, Логор V Стара Градишка, Логор IV Млака.

Главна стратишта, места масовних ликвидација, били су: Градина на супротној страни Саве, Јабланац, Уштице, Млака, кречана у Дубици, као и Граник на Сави. Цео логорски ситем налазио се под командом усташке наџорне службе, њеног Уреда ИИИ.Спорови о броју жртва логора Јасеновац нису окончани.

Некаква "Комисија за истраживање жртава Другог свјетског рата и пораћа" Хрватског сабора, тако је 1999. објавила да је нашла да је у Јасеновцу било укупно 2.238 жртава. Према анкети која је спровођена у Југославији 1964. евидентирано је око 80.000 жртава Јасеновца.

Спомен подручје Јасеновац

Према налазима "Спомен подручја Јасеновац" пописано је, поименце, 83.145 жртава. То међутим не може бити коначна цифра. По том попису, међу жртвама је било 47.627 Срба, 16.173 Рома, 13.116 Јевреја, 4.255 Хрвата, 1.128 Муслимана. 

Центар Симон Визентал сматра да је је најнижа цифра жртва 85.000. Холокауст меморијални Музеј из САД држи да је жртва било до 99.000. Поратна државна "Комисија за утврђивање злочина окупатора и њихових помагача" закључила је да је у систему логора Јасеновац било укупно између 500.000 и 600.000 жртава. Логораши су иначе и пре пробоја 22. априла 1945. спремали колективни бег.

Током лета 1944. откривена је једна таква организација. Организатори су били заточени припадници НОП, и требало је да пробој уследи паралелно са нападом партизанских јединица на Босанску Дубицу. Веровало се да би се усташе концентрисале на одбрану Дубице па би бег из Јасеновца био олакшан. Усташе су, међутим, дознале шта се спрема па су уследиле тешке репресалије и планирани бег је онемогућен.

уторак, 22. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом