Европска комесарка за проширење Марта Кос саопштила је да пажљиво прати ситуацију у Србији, укључујући блокаду Радио-телевизије Србије (РТС), и позива све да се уздрже од продубљивања тензија, уз забринутост што је против ректора Београдског универзитета Владана Ђокића поднета кривична пријава.
субота, 19.04.2025, 06:25 -> 15:05
Извор: РТС
Студенти пети дан блокирају зграде РТС-а, запосленима онемогућен улаз
Студенти у блокади и грађани који их подржавају наставили да блокирају зграде Радио-телевизије Србије у Таковској улици и на Kошутњаку. Због блокада су за саобраћај затворени део Таковске улице, Илије Гарашанина и Мајора Илића.
МСП: Апелујемо на све релевантне међународне институције да помогну да се обезбеди несметан рад РТС-а
Министарство спољних послова Србије изразило је дубоку забринутост због вишедневне блокаде Радио-телевизије Србије (РТС), сматрајући да је то озбиљан напад на слободу медија и право на информисање, због чега позива међународне организације и институције да пруже подршку слободи медија у Србији и да осуде све облике притисака и блокаде.
"Апелујемо на све релевантне међународне институције и актере да дигну свој глас и помогну да се обезбеди несметан рад РТС-а, како би се гарантовало право грађана на информисање и право медија на несметан рад", саопштило је Министарство спољних послова.
Истичући да је слобода медија основна вредност сваког демократског друштва, а да РТС, као национални јавни сервис, има кључну улогу у обезбеђивању објективних и тачних информација за грађане Србије, Министарство спољних послова навело је да је било каква акција која се спроводи у циљу сузбијања или онемогућавања рада те институције неприхватљива и у супротности са европским стандардима и принципима.
Министарство је навело да посебно забрињава то што је "медијским радницима у РТС-у, укључујући новинаре и техничко особље, у протеклим данима била ускраћена слобода кретања, несметан приступ радном месту и обављање професионалних новинарских задатака, уз ограничен приступ основним намирницама, а упућене су им и узнемирујуће претње у виду објављивања потерница са њиховим именима".
Такве појаве директно угрожавају професионални и лични интегритет медијских радника, навело је Министарство спољних послова и нагласило да су "медији стуб демократије и да је њихова слобода идеал сваког друштва".
Шеснаест минута тишине у Таковској улици за настрадале у паду надстрешнице
Студенти и грађани који блокирају зграду РТС-a и данас су у Таковској улици са 16 минута тишине одали пошту страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Окупљенима се данас придружила и група тркача "Трчим за студенте".
"Нико није уморан, РТС је блокиран", узвикивали су док су трчали Светогорском улицом, уз пратњу саобраћајне полиције. Они су трчање започели од Факултета драмских уметности.
Саобраћај у деловима улица око зграде РТС-а у Таковској и даље обустављен
Група студената и грађана и даље блокира зграду РТС-а у Таковској, Абердаревој улици и на Кошутњаку.
Таковска улица на углу са Светогорском, као и Улица Илије Гарашанина на углу са Таковском и до Пете београдске гимназије затворене су контејнерима и оградама, а редари су блокирали и остале, споредне, прилазе РТС-у.
Таковска улица је затворена за саобраћај од угла са Булеваром краља Александра.
Саобраћај је обустављен и у Улици кнеза Вишеслава на Кошутњаку. Студенти у блокади стоје на улици и шетају, праве буку пиштаљкама и вувузелама.
Студенти и грађани и овог јутра блокирају улазе у објекте Радио-телевизије Србије у Таковској и Абердаревој улици, као и студије на Кошутњаку онемогућавајући запослене да дођу на радна места.
РТС због отежаних околности рада изазваних блокадом приморан је да прилагоди програмску шему, поднета је кривична пријава Првом основном јавном тужилаштву у Београду против Н. Н. лица и затражено реаговање међународних институција.
Студенти у блокади блокирају зграде јавног сервиса од 14. априла у 22 часа, а навели су да ће блокада трајати "док се не распише нови конкурс за чланове Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ)".
Коментари